Stefan Löfvén

Läs mer…

Uppdaterad 19/9 2016 med blå färg av Lenah Hedin

1 Löfvén, Kjell Stefan
Svetsare 1979, förbundsordförande i Metall 2005, ordförande i Socialdemokratiska Arbetarepartiet 2012, statsminister 2014
f 21/7 1957 i Hägersten (A)

Generation I
2 Hedberg, Karl

3 Löfven, Siri Margareta
f 21/8 1922 i Grava (S), Färjestad
d 12/2 2000 i Vantör (A)

Generation II
6 Löfven, Ludvig
Typograf
f 18/5 1896 i Ekshärad (S), Råda
d 1/8 1953 i Adolf Fredrik (A)
g 24/8 1918
7 Gustafsson, Elsa Margareta
f 31/5 1897 i Kristinehamn (S), Sörås
d 9/7 1953 i Adolf Fredrik (A)

Generation III
12 Löfven, Per Jonsson
Predikant
f 10/8 1853 i Ekshärad (S), Solberg
d 20/2 1926 i Ekshärad (S), Våle
g 12/8 1887 i Ekshärad (S)
13 Larsdotter, Karin
f 20/4 1867 i Ekshärad (S), N Skoga
d 7/5 1949 i Färila (X), Storbyn
14 Gustafsson, Karl Johan (född Karlsson)
Ägare, bryggeriarbetare
f 4/8 1868 i Kristinehamn (S)
d 4/7 1930 i Kristinehamn (S), V Sevilla
g 7/11 1891 i Kristinehamn (S)
15 Byström, Johanna
f 10/4 1867 i N Råda (S), Ulldammen/St Ullen
d 25/10 1949 i Kristinehamn (S)

Generation IV
24 Löfven, Jon Persson
f 19/3 1829 i Ekshärad (S)
d 15/9 1908 i Ölme (S), Ö Sunnäs
25 Olsdotter, Anna
f 21/9 1828 i Ekshärad (S), Våle
d 26/10 1900 i Ekshärad (S), Solberg
26 Finne, Lars Larsson
Hemmansägare
f 14/12 1830 i Ekshärad (S), N Skoga
d 28/11 1903 i Ekshärad (S), N Skoga
27 Svensdotter, Marit
f 28/12 1826 i Ekshärad (S), Mellan-Skoga
28 Persson, Carl Gustaf
Arbetare
f 2/2 1844 i Nysund (T), Sinnerud
d 14/10 1908 i Kristinehamn (S), Sörås
g 5/8 1866
29 Johansdotter, Anna Maja
f 9/5 1839 i Ölme (S)
d 9/2 1928 i Kristinehamn (S), Kvarnudden
30 Byström, Carl Johan
Inhyses, torpare
f 23/9 1835 i N Råda (S), Risberg, Brattbacken
d 12/11 1905 i N Råda (S), Risberg, Brattbacken
31 Jonsdotter, Anna
f 6/4 1844 i Gustav Adolf (S), Gumma
d 31/1 1921 i Hagfors (S), Risberg, Brattbacken

Generation V
48 Jonsson, Per
Åbo
f 6/2 1804 i Ekshärad (S), Bergsäng
49 Larsdotter, Britta
f 1790 i Ekshärad (S), Nore
50 Persson, Olof
Eldvakt, arrendator
f 1793 i Ekshärad (S), Föskefors
51 Matsdotter, Karin
1795 i Ekshärad (S), Solberg
52 Nilsson, Lars
f 20/8 1802 i Ekshärad (S), Mellan-Skoga
53 Larsdotter, Karin
f 1797 i Ekshärad (S), N Skoga
54 Persson, Sven
f 7/6 1797 i Ekshärad (S), S Skoga
55 Nilsdotter, Kerstin
f 10/10 1794 i Ekshärad (S), Mellan-Skoga
56 Olsson, Per Jakob
f 14/2 1813 i Nysund (T), Älgåsen
g 20/5 1839 i Nysund (T)
57 Persdotter, Anna
f 22/7 1810 i Nysund (T), Källsbol
60 Byström, Jan Carlsson
Torpare
f 6/1 1811 i Kila (S), Torp
d 23/3 1879 i N Råda (S), Uddeholm, Ulldammen/St Ullen
g 27/12 1835 i N Råda (S)
61 Isaksdotter, Stina
f 1812
d 14/4 1845 i N Råda (S), Risberg, Brattbacken
62 Larsson, Jonas
Torpare
f 27/5 1803 i Gustav Adolf (S), Sundsjön
63 Nilsdotter, Maria
f 15/5 1809 i Gustav Adolf (S), Trintjärn

Generation VI
96 Bergsman, Jon Persson
Soldat
f 1775
97 Larsdotter, Kerstin
f 1779
100 Larsson, Per
Eldvaktare
f 8/9 1749 i Ekshärad (S), Halla
d c1825 i Ekshärad (S), Våle
g 23/5 1774 i Ekshärad (S)
101 Elofsdotter, Karin
f 1751 i Ekshärad (S), Solberg
102 Larsson, Mats
f 20/1 1768 i Ekshärad (S), Solberg
d 18/6 1809 i Ekshärad (S), Solberg
g ../1 1790 i Ekshärad (S)
103 Olsdotter, Annika
f 4/3 1766 i Ekshärad (S), Solberg
d 8/6 1809 i Ekshärad (S), Solberg
104 Persson, Nils
f 5/8 1766 i Ekshärad (S), S Skoga
105 Larsdotter, Karin
f 23/2 1772 i Ekshärad (S), Mellan-Skoga
106 Eriksson, Lars
f 1/6 1756 i Ekshärad (S), N Skoga
107 Svensdotter, Kerstin
f 1755 i Ekshärad (S), La Skoga
108 Persson, Per
f 9/10 1762 i Ekshärad (S), S Skoga
109 Svensdotter, Marit
f 3/1 1761 i Ekshärad (S), La Skoga
110 Persson, Nils
Se nr 104
111 Larsdotter, Karin
Se nr 105
112 Andersson, Olof
f 25/2 1780 i Nysund (T), Älgåsen
g 28/11 1802 i Nysund (T)
113 Jakobsdotter, Maria
f 22/6 1782 i Nysund (T), Gärdsbol
114 Jonsson, Petter
f 1773
d 1810 i Nysund (T), Källsbol
115 Jonsdotter, Katarina
f 1779 i Nysund (T)
120 Byström, Carl Jan
Korpral, rustmästare, torpare
f 6/10 1771 i Tveta (S), Billsvik
d 30/11 1844 i N Råda (S), Risberg, Risbergsfallet
g 26/12 1795 i Karlstad (S)
121 Sundell, Maria Stina
f 6/11 1770 i Karlstad (S)
d 17/4 1843 i N Råda (S), Risberg
124 Jonsson, Lars
Nybyggare
f 1759
125 Andersdotter, Stina
f 24/11 1761 i N Råda (S), Gumhöjden
d 7/4 1822 i Gustav Adolf (S), Mortorpet
126 Ersson, Nils
Torpare
f 27/12 1776 i Gustav Adolf (S), Malmbackarna
127 Nilsdotter, Stina
f 24/4 1782 i Gustav Adolf (S), Knäberget

Generation VII
200 Nilsson, Lars
201 Persdotter, Marit
202 Jönsson, Elof
f 1720
d 9/9 1785 i Ekshärad (S), Mossberg
g 4/12 1748 i Ekshärad (S)
203 Simonsdotter, Malin
f 30/4 1723 i Ekshärad (S), Solberg
d 30/12 1773 i Ekshärad (S), N Mossberg
204 Mattsson, Lars
f 1745
205 Larsdotter, Karin
f 1745
206 Mattsson, Olof
f 1735
g 6/6 1759 i Ekshärad (S)
207 Simonsdotter, Elisabet/Lisa
f 16/6 1725 i Ekshärad (S), Solberg
208 Persson, Per
f 16/9 1730 i Ekshärad (S), S Skoga
d 5/12 1774 i Ekshärad (S), S Skoga
g 28/12 1761 i Ekshärad (S)
209 Nilsdotter, Kerstin
f 1732 i (N Råda (S), Lakene)
d 4/1 1817 i Ekshärad (S), S Skoga
210 Larsson, Lars
f 6/1 1744 i Ekshärads (S), N Skoga
g 26/6 1772 i Ekshärad (S)
211 Jönsdotter, Kerstin
f 21/9 1748 i Ekshärad (S), Mellan-Skoga
212 Larsson, Erik
f 5/8 1730 i Ekshärad (S), N Skoga
213 Klementsdotter, Ragnhild
f 1726
214 Persson, Sven
f 8/3 1724 i Ekshärad (S), V Tönnet
g 2/11 1745 i Ekshärad (S)
215 Larsdotter, Marit
f 12/2 1721 i Ekshärad (S), S Skoga
216 Persson, Per
Se nr 208
217 Nilsdotter, Kerstin
Se nr 209
218 Persson, Sven
Se nr 214
219 Larsdotter, Marit
Se nr 215
224 Olofsson, Anders
f 10/8 1754 i Nysund (T), Älgåsen
d 9/10 1784 i Nysund (T), Älgåsen
g 12/10 1777 i Nysund (T)
225 Arvidsdotter, Kerstin
f 9/6 1756 i Nysund (T), S Billinge
226 Olofsson, Jakob
f 25/10 1750 i Nysund (T), Gärdsbol
g 29/10 1778 i Nysund (T)
227 Svensdotter, Maria
f 7/1 1748 i Nysund (T), Mo
228 Hansson, Jonas
f 1729
d 1811 i Nysund (T), Källsbol
240 Byström, Olof Jansson
Sockenadjunkt
f 11/4 1722 i Kila (S), Ö Takene
d 4/5 1788 i Kila (S), Björkås
g 17/3 1769 i Kila (S)
241 Karth, Anna Greta
f 5/7 1746 i Svanskog (S), Stålsbyn
d 15/5 1818 i Sunnemo (S), Sunnemohyttan
250 Jönsson, Anders
Skomakare
f 1723
251 Persdotter, Elsa
f 8/10 1722
252 Jonsson, Erik
f 10/1 1743
253 Halvardsdotter, Margareta
f 15/5 1738 i Bosjön (S?)
254 Nilsson, Nils
f 27/9 1746 i N Råda (S), Gumma
255 Persdotter, Lisken
f 22/4 1744 i N Råda (S), La Ullen

Generation VIII
406 Matsson, Simon
g 26/12 1706 i Ekshärad (S)
407 Andersdotter, Märta
414 Matsson, Simon
Se nr 406
415 Andersdotter, Märta
Se nr 407
416 Persson, Per
f c1702 i Ekshärad (S), Gunnerud
417 Persdotter, Anna
f ../2 1702 i Ekshärad (S), S Skoga
d 31/1 1737 i Ekshärad (S), S Skoga
420 Persson, Lars
f 16/11 1700 i Ekshärad (S), S Skoga
d 8/3 1778 i Ekshärad (S), N Skoga
g 8/6 1729 i Ekshärad (S)
421 Eriksdotter, Ragnhild
f 16/6 1710 i Ekshärad (S), N Skoga
d 4/12 1754 i Ekshärad (S), N Skoga
422 Olsson, Jöns
f 1/12 1710 i Ekshärad (S), Mellan-Skoga
d i Ekshärad (S), Mellan-Skoga
423 Elofsdotter, Kerstin
f 1712
424 Eriksson, Lars
f 13/10 1704 i Ekshärad (S), N Skoga
425 Persdotter, Kerstin
f 11/11 1700 i Ekshärad (S), N Skoga
428 Svensson, Per
f 1685
429 Larsdotter, Kerstin
f 1695
430 Nilsson, Lars
Bonde
f c1655 i Ekshärad (S), La Skoga
d 28/9 1746 i Ekshärad (S), S Skoga
431 Jönsdotter, Karin
f 26/8 1677 i Ekshärad (S), Näs
d 1/11 1745 i Ekshärad (S), S Skoga
448 Andersson, Olof
f 1725
d 31/12 1782 i Nysund (T), Älgåsen
g 28/12 1752 i Nysund (T)
449 Andersdotter, Brita
f 1725
450 Jonsson, Arvid
f 25/2 1729 i Nysund (T), S Billinge
d 27/2 1793 i Nysund (T), Mickelsrud
g 5/10 1755 i Nysund (T)
451 Månsdotter, Katarina
f 19/4 1715 i Nysund (T), S Billinge
452 Olofsson, Olof
f 1706 i Nysund (T), Gärdsbol
d 11/9 1791 i Nysund (T), Gärdsbol
g 26/10 1746 i Nysund (T)
453 Nilsdotter, Ellika
f 7/3 1717 i Nysund (T), Svartkärr
d 18/12 1796 i Nysund (T), Gärdsbol
454 Olsson, Sven
f 1725
d 20/4 1795 i Nysund (T), Mo
g 1/5 1747 i Nysund (T)
455 Olsdotter, Kerstin
f 1722
480 Olofsson, Jon
Bonde
f c1676
d 11/2 1766 i Kila (S), Ö Takene
481 Nilsdotter, Annika
482 Karth, Carl Magnus

Fältväbel
f 1716
d 1783
g 5/2 1745 i Långserud (S)
483 Meijer, Maria Margareta
f 1718
d 11/8 1789 i Kila (S)
504 Nilsson, Jon
f 30/9 1712 i Halla (S?)
508 Jonsson, Nils
509 Nilsdotter, Kerstin
510 Ersson, Per
f c1720 i Norra Råda (S), Örsjön
511 Jonsdotter, Kerstin

Generation IX
834 Larsson, Per
f c1670
d 3/5 1730 i Ekshärad (S), S Skoga
835 Nilsdotter, Sigrid
(d 18/1 1703 i Ekshärad (S), S Skoga)
840 Persson, Per
841 Olofsdotter, Marit
842 Jonsson, Erik

f 1676
843 Larsdotter, Karin
844 Jönsson, Olof

Bonde, danneman
f 5/7 1685 i Ekshärad (S), Mellan-Skoga
d 8/7 1754 i Ekshärad (S), Mellan-Skoga
g 25/7 1706 i Ekshärad (S)
845 Halvarsdotter, Kerstin
f 1683 i Ekshärad (S), N Skoga
d >../7 1754
848 Larsson, Erik
849 Bengtsdotter, Ingeborg
850 Embjörnsson, Per
851 Klementsdotter, Karin
860 Persson, Nils

Bonde
f i Ekshärad (S), La Skoga
d >1703
861 Larsdotter, Anna
f 1626 i Ekshärad (S), Mellan-Skoga
d 1703
862 Persson, Jöns
Kyrkvärd
f c1628
d 10/7 1698 i Ekshärad (S), Näs
900 Ingvarsson, Jon
f 1685 i Nysund (T), S Billinge
d 1753 i Nysund (T), S Billinge
g 1/10 1727 i Nysund (T)
901 Svensdotter, Kerstin
f 16/12 1693 i Nysund (T), Källsbol
902 Persson, Måns
903 Olofsdotter, Brita
904 Olofsson, Olof

g 14/10 1706 i Nysund (T)
905 Svensdotter, Sara
f 1683 i Nysund (T), Högberg
906 Björnsson, Nils
f c1678 i Nysund (T)
d 1/7 1746 i Nysund (T), Svartkärr
g 6/1 1714 i Nysund (T)
907 Larsdotter, Maria
(f) 3/3 1689 i Nysund (T), Sävsjön
d 18/5 1753 i Nysund (T), Svartkärr
909 Maria
f 1689
961 Marit
Levde som änka 1719 i Kila (S), Ö Takene
964 Karth, Anders
Kapten
f 1675
d c1742
965 Blom, Anna Catharina
966 Meijer, Gerhard

Kapten
f 1683 i Lettland (LV), Riga
d 2/8 1756 i Kila (S), Bunäs
g 8/9 1717
967 Frumerie, Margareta
f 1696 i Nora (T)
d 27/11 1757 i Kila (S), Bunäs
1020 Persson, Erik
f 1689 i Norra Råda (S), Örsjön
d 14/10 1769 i Norra Råda (S), Örsjön
1021 Jönsdotter, Ingeborg
f c1700
d >1742 i Norra Råda (S), Örsjön

Generation X
1688 Persson, Jöns
1689 Persdotter, Ingeborg
1800 Persson, Ingvar

f c1661
(d) 14/7 1701 i Nysund (T), S Billinge
1802 Arvidsson, Sven
(d) 14/1 1706 i Nysund (T), Källsbol
1803 Olofsdotter, Karin
1808 Olofsson, Olof

f c1636
(d) 20/4 1704 i Nysund (T), Gärdsbol
1809 Svensdotter, Kerstin
f c1645
(d) 12/7 1703 i Nysund (T), Gärdsbol
1810 Olofsson, Sven
(d) 1/5 1689 i Nysund (T), Högberg
1811 Eriksdotter, Elin
f c1655 i Rudskoga (S), Kolerud
d 20/3 1717 i Nysund (T), Högberg
1812 Olofsson, Björn
d >1708
1813 Björnsdotter, Marit
(d) 3/5 1696 i Nysund (T), Svartkärr
1814 Gälarsson, Lars
f 1652 i Nysund (T), Sävsjön
d 3/7 1735 i Nysund (T), Lidetorp
1815 Olofsdotter, Elisabet
f 1665
d 31/7 1737 i Nysund (T), Lidetorp
1920 Kjellsson, Per
Bonde
f c1627 i Ekshärad (S), La Skoga
d 10/9 1697 i Ekshärad (S), La Skoga
1921 Sigrid
f i N Råda (S)
1922 Andersson, Lars
Bonde i Ekshärad (S), Mellan-Skoga
f c1600
1928 Karth, Erik
Löjtnant
d 1677
1929 Matsdotter, Maria
d <1695
1930 Blom, Filip Conrad
Arklimästare
1932 Meijer, Gerhard
Klock- och styckgjutare
1934 Frumerie, Johan
Bergsfogde, tiondeskrivare
(f) 29/11 1663 i Fellingsbro (T)
d 21/3 1709 i Nora bfs (T), Älvstorp
g c1685
1935 Norman, Margareta
f 1665 i Nora bfs (T), Älvstorp
d 20/10 1725 i Nora bfs (T), Älvstorp
2040 Persson, Per ”Stalle-Per”
f c 1664
d 1720-1726 i Norra Råda (S), Örsjön
2041 Ersdotter, Karin
f c1669
(d) 25/10 1741 i Norra Råda (S), Örsjön
2042 Larsson, Jon

Generation XI
3604 Svensson, Arvid
3605 Larsdotter
3618 Jönsson, Sven

Soldat -1652
f c1600
(d) 1/7 1694 i Nysund (T), Gärdsbol
3619 Larsdotter, Cecilia
f c1593
(d) 9/4 1705 i Nysund (T), Gärdsbol
3620 Jonsson, Olof
Nybyggare
Nämnd 1643-1661 i Nysund (T), Tomasbråten
3622 Svensson, Erik
Nämnd 1642- i Rudskoga (S), Kolerud
d c1681 i Rudskoga (S), Kolerud
3626 Larsson, Björn
d <1684 i Nysund (T), Svartkärr
3627 Jönsdotter, Elin
3628 Larsson, Gälar

f c1602
(d) 21/8 1698 i Nysund (T), Sävsjön
3629 Persdotter, Elin
f c1607
(d) 12/1 1702 i Nysund (T), Sävsjön
3840 Persson, Kjell
Bonde
f c1600 i Ekshärad (S), La Skoga
d >1668
3868 Frumerie, Jean
Borgmästare
(f) 1/10 1634 i Nederländerna (NL), Leyden
d ../2 1689 i Lindesberg (T)
g c1660 i Fellingsbro (T)
3869 Pemer, Sara Margareta
f 1641
d <1690
3870 Norman, Nils Bengtsson
Bergsfogde
f 1630 i Nora bfs (T), Älvstorp
d 15/4 1692
g 1665 i Nora bfs (T)
3871 Nordin, Anna Olofsdotter
f 1640 i Nora (T)
d 1701 i Nora bfs (T), Älvstorp

Generation XII
7208 Sven
Levde i Rudskoga (S), Undersbol
7210 Håkansson, Lars
Levde i Nysund (T), Sund
7238 Arvidsson, Lars
Nämnd 1572-1637 i Rudskoga (S), Frosterud
7240 Persson, Jon
Nämndeman 1631-1652, riksdagsman 1654
f <1577
Nämnd 1607- i Nysund (T), Håkanbol
d 1654 i Nysund (T), Håkanbol
7244 Sven
Nämnd 1613-1619 i Rudskoga (S), Kolerud
7254 Eriksson, Jöns
Sexman 1611, nämndeman 1631-1632
Nämnd 1610- i S Råda (R), Linhult
d 1632 i S Råda (R), Linhult
7255 Eriksdotter, Marit
d <1632 i S Råda (R), Linhult
7258 Svensson, Per
f <1570
Nämnd 1610-1643 i Nysund (T), Sävsjön
d <1646
7680 Kjelsson, Per
Bonde, soldat i Ekshärad (S), La Skoga
f (1560-1580)
7736 Frumerie, Martin
Predikant, skollärare
f i Nederländerna (NL), Leyden
(d) 30/3 1683 i Lindesberg (T)
g 2/11 1631
7737 Garencher, Elisabeth Sariasen
f 1614
(d) 19/8 1665 i Risinge (E), Finspång
7738 Pemer, Nicolaus
Bruksförvaltare, handelsman
(f) 28/11 1608 i Tyskland (DE), Augsburg
(d) 29/4 1687 i Arboga (U)
7739 Erichsdochter, Christina
d 1664

Generation XIII
14420 Håkan
d <1634 i Nysund (T), Sund
14476 Arvid
Nämnd 1556-1574 i Rudskoga (S), Frosterud
14480 Per
Nämnd 1573-1610 i Nysund (T), Håkanbol
14508 Bengtsson, Erik
Nämnd 1600-1610 i S Råda (R), Linhult
15476 Pemer, Daniel
Handelsman
f 1569 i Tyskland (DE), Augsburg
d 1632 i Tyskland (DE), Augsburg
g 1597
15477 Snoyensin, Sara
f 26/10 1573 i Belgien (BE), Antwerpen
(d) 20/12 1620 i Tyskland (DE), Augsburg

Generation XIV
29016 Bengt
Nämnd 1540-1576 i S Råda (R), Linhult
30952 Pemer, Nicolaus
Handelsman
d 16/2 1610 i Tyskland (DE), Augsburg
30953 Maystetterin, Judith
d ../2 1611 i Tyskland (DE), Augsburg
30954 Snoyens, Guillelm
30955 Alewijns, Cornelia

Generation XV
61904 Pemer, Wolf
61905 Schmidin, Ursula
61906 Maystetter, Jörg
61907 Preisingin, Anna
61908 Snoyen, Willem
61909 Zibrechts, Elisabeth
61910 Alewyn, Jan

f c1502
d c1584
61911 van Wissen-Borch, Cornelia
d >1584

Generation XVI
123822 van Wissen-Borch, Jacob


Antavlan är sammanställd av Gunnar Jonsson, Säffle, vars mor är åtta-männing med Stefan.

Forskare som bidragit med uppgifter:

Martin Andersson
Anders Berg
Margareta Carlgren
Marie Esplund-Lynn
Lennart Gustavsson
Björn Hagelin
Lenah Hedin

Johan R. Honkainen Gyllenspetz
Cecilia Hägerhäll
Gunnar Jonsson
Anders Klarbring
Mikael Lagerman
Ulf Löfven
Anders Pemer
Samuel Simonsson
Göran Thelander
Carin Widén

Samt släktforskarförbundets m.fl. CD-skivor om Sveriges Befolkning och dödskivan.

Icke att förglömma Värmlands Kyrkboksregister VKBR3.

Värmlands Släktforskarförenings hemsida