Ulf Lundell

Läs mer…

1 Lundell, Ulf Gerhard
Musiker, författare, bildkonstnär
f 20/11 1949 i Högalid (A)

Generation I
2 Lundell, Karl Arnold Gerhard
Smidesarbetare
f 24/9 1918 i Häverö (B)
g 24/5 1947
d 20/11 2004 i Boo (B)
3 Lindström, Ingrid Matilda
Sömmerska
f i Kungsholm (A)

Generation II
4 Lundell, Karl Arnold Paulus
Förman
f 28/1-1891 i Ununge (B), Myra
g 31/12-1915 i Edebo (B)
d 28/8-1918 i Häverö (B), Hallsta
5 Eriksson, Augusta Cecilia
f 22/11-1886 i Stigtomta (D), Ångsäter
d 13/10-1964 i Häverö (B), Ytterby
6 Lindström, Karl Georg
Anläggningsarbetare
f 29/6 1894 i Kungsholm (A)
g 23/12 1912
d 11/10 1958 i Högalid (A)
7 Olsson, Klara Malvina
Kassörska
f 12/8 1898 i Kärrbo (U), Haraldsbo
d 5/12 1956 i Tyresö (B), Gimmersta

Generation III
8 Lundell, Matthias
Statkarl, jordbruksarbetare
f 31/5-1852 i Edebo (B), Varsvik
g 26/2-1876 i Ununge (B)
d 29/4 1933 i Häverö (B), Ytterby
9 Jansdotter, Emilia Malvina
f 16/10-1850 i Ununge (B), Ytternäs
d 5/12 1913 i Edebo (B), Berga
10 Eriksson, Karl Erik
Statare, rättare i Edebo (B), Sund
f 25/8 1863 i Stigtomta (D), Lilla Kjulsta
g 3/10-1886 i Stigtomta (D)
d 24/3 1933 i Edebo (B), Lundås
11 Pettersson, Augusta Matilda
f 12/1 1863 i Blacksta (D), Kulsta
d 25/9 1937 i Edebo (B), Lundås
12 Lindström, Carl Anders
Arbetskarl
f uä 18/2 1864 i Mariefred (D)
g 1893 i Hedvig Eleonora (A)
d 4/6 1950 i Nacka (B)
13 Lindström, Emma Christina
f 2/10 1865 i Gåsinge (D), Forsbro
d 5/11 1912 i Kungsholm (A)
14 Olsson, Johan
Tegelbrännare
f 2/6-1856 i Kila (S), Sätterskog
g 24/5-1885 i Kärrbo (U)
d 20/2 1948 i Västerås (U), stg 1267
15 Jansson, Emma Matilda
f 12/4-1865 i Karlskoga (T)
d 9/7 1931 i Västerås (U), stg 103

Generation IV
16 Lundell, Anders Petter Andersson
Dräng
f 11/8-1804 i Edebo (B), Lundås, Tandkällan
g <1838
17 Jansdotter, Anna Greta
f 4/7-1812 i Edebo (B), Gråska
18 Persson, Johan Peter
Dräng, statdräng
f 10/8-1815 i Edsbro (B)
19 Olsdotter, Eva
f 1825 i Roslags-Bro (B)
20 Eriksson, Erik August
f 5/8-1831 i Stigtomta (D), Lilla Kjulsta
g 6/6-1858
21 Andersdotter, Eva
f 15/9-1820 i Björkvik (D), Kattnäset
22 Matsson, Per
f 21/9-1825 i Mora (W), Vika
g 21/4-1862
23 Eriksdotter, Maria Matilda
f 6/1-1829 i Flen (D), Mosstorp
25 Andersson, Anna Charlotta
Piga i Strängnäs stad (D)
f 17/12 1839 i Strängnäs lfs (D), Låstad
26 Lindström, Carl
Stålräckare
f 20/9 1821 i Västerljung (D), Buddebol
g 17/10 1847 i Gåsinge (D)
27 Andersdotter, Christina Catharina
f 17/10 1822 i Gryt (D), Börsnäs
28 Bengtsson, Olof
Bonde
f 16/1-1803 i Kila (S), Jonsbol
g 1/1-1844 i By (S)
d 14/5-1863 i Kila (S), Sätterskog
29 Nilsdotter, Ingrid Maria
f 16/2-1819 i Huggenäs (S), Uggleberg, Storgärdet
d 20/2-1896 i Kila (S), Kållerud
30 Jansson, Jan Erik
Tegelslagare
f 28/7-1837 i Karlskoga (T)
g 7/12 1862 i Karlskoga (T)
d 15/8-1890 i Kärrbo (U), Springsta
31 Nilsdotter, Karolina
f 26/7-1835 i Karlskoga (T)
d 5/4-1888 i Kärrbo (U), Springsta

Generation V
32 Andersson, Anders
f 23/3-1766 i Edebo (B), Lundås, Tandkällan
g 31/7-1791 i Edebo (B)
33 Persdotter, Anna
f 16/2-1770 eller 7/8-1769
34 Mattsson, Johan
Bonde
f 6/4-1782 i Edebo (B), Gråska
35 Ersdotter, Catharina
f 1790
40 Andersson, Erik
f 12/5-1795 i Lunda (D), Råkärret
41 Larsdotter, Katarina Kristina
f 4/3-1799 i Vrena (D), Ekebystugan
42 Dubb, Anders Persson
Åbo, soldat
f 14/11-1778 i Björkvik (D), Valla bregård
d 15/2-1828 i Björkvik (D), Malmö
43 Olsdotter, Katarina
f 20/1-1782 i Björkvik (D), Lönnberga
44 Matsson, Tomt Mats
f 4/4-1794 i Mora (W), Vika
g 25/3-1814 i Mora (W)
45 Eriksdotter, Kerstin
f 7/9-1789 i Mora (W), Vika
46 Persson, Erik
f 29/9-1783 i Malm (D)
47 Eriksdotter, Greta
f 3/6-1797 i Forssa (D)
50 Andersson, Anders
f 20/5 1805 i Toresund (D), Bosved
g 30/12 1829 i Toresund (D)
51 Jansdotter, Anna Lisa
f 12/5 1805 i Toresund (D), Giresta
52 Lindström, Karl
f 7/4 1797 i Gåsinge (D), Skeppsta bruk
53 Tiger, Katarina Jonsdotter
f 10/1 1792 i Gåsinge (D), Skottvångs soldattorp
54 Karlsson, Anders
f 18/10 1795 i Kattnäs (D)
d 1841-1847
55 Eriksdotter, Katarina
f 3/11 1794 i Gåsinge (D), Båsnäs
56 Eriksson, Bengt
Bonde
f 6/8-1759 i Kila (S), Lillerud
g 5/11-1786 i Kila (S)
d 10/10-1816 i Kila (S), Jonsbol
57 Ersdotter, Maria
f 14/11-1766 i Kila (S), Knöstad, Bokullen
d 15/4-1831 i Kila (S), Jonsbol
58 Jansson, Nils
Torpare
f 5/1-1779 i By (S)
g 30/9-1810 i Huggenäs (S)
d c1818 i Huggenäs (S), Uggleberg, Storgärdet
59 Göransdotter, Katarina
f 28/8-1787 i Botilsäter (S), Byn, Bräcka
d 28/5-1857 i By (S), Säffle kanal
60 Svensson, Jan
Torpare
f 19/3 1816 i Kroppa (S), Hättälven
g 24/10 1835 i Grythyttan (T)
d 13/4 1886 i Karlskoga (T), Gälleråsen
61 Jonsdotter, Catharina
f 11/11 1803 i Grythyttan (T), Kråkviken
d 23/2 1869 i Karlskoga (T), Gälleråsen
62 Olsson, Nils
Torpare
f 7/8 1789 i Karlskoga (T), Finnebäck
g 1/9 1816 i Karlskoga (T)
d 6/7 1835 i Karlskoga (T), Granbergsdal
63 Andersdotter, Anna
f 22/10 1789 i Bjurtjärn (T), Lövnäs
d 5/3 1860 i Karlskoga (T), Granbergsdal

Generation VI
64 Andersson, Anders
f 5/4-1738 i Edebo (B), Kasbol
g 7/10-1759 i Edebo (B)
d 8/2-1814 i Edebo (B), Lundås, Tandkällan
65 Mattsdotter, Catharina
f 11/2-1738 i Edebo (B), Kasbol
d 18/3-1817 i Edebo (B), Lundås, Tandkällan
68 Jansson, Matts
f c1751
g 12/11-1779 i Edebo (B)
d 19/7-1820 i Edebo (B), Gråska
69 Persdotter, Anna
f c 1754
d 12/4-1820 i Edebo (B), Gråska
82 Ersson, Lars
Torpare
f 29/12-1766 i Halla (D), Eneby nedergård
d 15/11-1829 i Halla (D), Sjölund
83 Persdotter, Helena
f 15/12-1776 i Lunda (D), Hultstugan
d 21/6-1859 i Halla (D), Fattighuset
84 Andersson, Per
f 11/2-1749 i Björkvik (D), Valla bregård
g 26/10-1777 i Björkvik (D)
85 Persdotter, Anna Lena
f c1752
86 Olofsson, Olof
Bonde
f 29/9-1734 i Björkvik (D), Bjärsätterstorp
g 24/10-1762 i Björkvik (D)
87 Nilsdotter, Anna
f 10/6-1739 i Björkvik (D), Snickarstugan
93 Hansdotter, Brita
94 Kjällström, Erik
Torpare, skräddare i Forssa (D), Stavsjöstugan
f 1757
95 Källberg, Margareta
f 29/7-1768 i Forssa (D), Hässeläng
100 Persson, Anders
Bonde
f 26/1 1776 i Toresund (D), Bosved
g 26/12 1803 i Toresund (D)
101 Jansdotter, Anna Katarina
f 30/7 1780 i Toresund (D), Sältuna
102 Staffansson, Jan
Bonde
f 12/9 1775 i Toresund (D), Kantorp
g 30/11 1798 i Toresund (D)
103 Jansdotter, Anna Katarina
f 2/4 1780 i Toresund (D), Vreta
104 Lindström, Anders
Bränneridräng
f 1751
d 17/5 1802 i Gåsinge (D), Skeppsta bruk
105 Jernström, Kristina
f 10/5 1768 i Gåsinge (D), Skeppsta bruk
106 Tiger, Jonas
Soldat
f 28/4 1760 i Taxinge (B)
g 12/1 1791 i Gåsinge (D)
d 23/7 1821 i Gåsinge (D), Lövhagen
107 Jansdotter, Kristina
f 1763
d 1803-1814 i Gåsinge (D), Lövhagen
108 Wåhlberg, Karl
Mjölnare i Kattnäs (D), Kvarnen
f 1754
g 1/1 1785 i Trosa lfs (D)
109 Jonsdotter, Katarina
f 12/12 1755 i Gåsinge (D), Ljunga
d 24/5 1817 i Gåsinge (D), Ljunga
110 Eriksson, Erik
Bonde
f 7/10 1765 i Gåsinge (D), Ruggedal
g 26/12 1794 i Gåsinge (D)
d 18/12 1814 i Gåsinge (D), Båsnäs
111 Nilsdotter, Ingrid
f 18/10 1764 i Gryt (D), Öllösa
d 21/4 1848 i Gryt (D), Slänten
112 Bengtsson, Erik
Bonde
f c1725
g 1/11-1752 i Kila (S)
d 6/8-1785 i Kila (S), Jonsbol
113 Ersdotter, Britta
f 20/8-1726 i Kila (S), Knöstad
d 29/10-1792 i Kila (S), Jonsbol
114 Andersson, Erik
Bonde
f 27/6-1728 i Kila (S), Knöstad, Backen
g 14/11-1758 i Kila (S)
d 8/4-1809 i Kila (S), Knöstad, Bokullen
115 Persdotter, Maria
f ../12-1738 i Kila (S), Kållerud
d 18/12-1790 i Kila (S), Knöstad, Bokullen
118 Musqvin, Göran Claesson
Klockare
f 3/3-1747 i Glava (S), Fors, Glasfors
d 12/8-1802 i Botilsäter (S), Rud
119 Engholm, Greta
f 1748
126 Nilsson, Anders
f 30/1 1756 i Bjurtjärn (T), Bjurtjärnstorp
g 7/6 1789 i Bjurtjärn (T)
127 Olofsdotter, Maria
f 13/12 1758 i Bjurtjärn (T), Stensviken

Generation VII
128 Mickelsson, Anders
f 12/5-1704 i Edebo (B), Aspdal
g 9/10-1726 i Edebo (B)
d 9/10-1773 i Edebo (B), Kasbol
129 Mattsdotter, Margareta
f c 1704
d 3/1-1768 i Edebo (B), Kasbol
130 Ersson, Matts
f 10/1-1700 i Edebo (B), Skälby
g 29/2-1736 i Edebo (B)
d 28/12-1786 i Edebo (B), Lundås, Tandkällan
131 Mattsdotter, Margareta
f c 1703
d 24/2-1779 i Edebo (B), Lundås, Tandkällan
164 Larsson, Erik
Frälsebonde
f 18/11-1722 i Halla (D), Eneby norrgård
g 13/10-1751 i Halla (D)
d 25/1-1773 i Halla (D), Eneby norrgård
165 Eriksdotter, Katarina
f 1732 i Halla (D), Ballersta mellangård
166 Jönsson, Per
Torpare
f 5/4-1751 i Halla (D), Ekeby mellangård
g 29/5-1770 i Halla (D)
d 19/10-1836 i Halla (D), Fattighuset
167 Eriksdotter, Helena
f 8/7-1748 i Stora Malm (D), Pålstorp
d 2/10-1837 i Halla (D), Fattighuset
168 Persson, Anders
Bonde
f 7/9-1721 i Björkvik (D), Valla bregård
169 Eriksdotter, Anna
f c1719
171 Olsdotter, Anna
f c1725
172 Nilsson, Olof
Sockenskräddare
g 14/10-1733 i Björkvik (D)
173 Olofsdotter, Maria
f 1706 i Björkvik (D), V Torp
174 Nilsson, Nils
Torpare i Björkvik (D), Snickarstugan
f 22/9 1707 i Björkvik (D), Snickarstugan
g 25/10 1730 i Björkvik (D)
175 Eriksdotter, Anna
f 16/9 1705 i Björkvik (D), Ekekulla
186 Jönsson, Hans
187 Eriksdotter, Brita
190 Källberg, Alexander

Trädgårdsmästare i Forssa (D), Hässeläng
f 22/11-1744
191 Larsdotter, Karin
f 19/6-1739 i Forssa (D), Vikängen
200 Andersson, Per
Bonde
f 2/7 1740 i Toresund (D), Bosved
g 21/9 1775 i Toresund (D)
201 Olofsdotter, Maria
f 3/6 1752 i Ytterselö (D), Lilla Utåker
d 20/10 1814 i Toresund (D), Bosved
202 Mikaelsson, Jan
Bonde
f 9/10 1745 i Toresund (D), Nyckelvreten
g 19/10 1769 i Toresund (D)
203 Eriksdotter, Kristina
f 3/4 1747 i Toresund (D), Djupvik
204 Larsson, Staffan
Bonde
f 12/3 1734 i Toresund (D), Sandåsa
g 14/10 1766 i Toresund (D)
205 Olofsdotter, Kristina
f 19/10 1746 i Toresund (D), Fiskartorp
206 Larsson, Jan
Bonde
f 1741
g 14/10 1764 i Toresund (D)
d 30/7 1786 i Toresund (D), Vreta
207 Andersdotter, Margareta Elisabeth
f 1744
210 Jernström, Karl
Mästersven
f 13/3 1733 i Gåsinge (D), Skeppsta bruk
g 12/10 1760 i Gåsinge (D)
d 6/4 1817 i Gåsinge (D), Skeppsta bruk
211 Persdotter, Kerstin
f 4/5 1734 i Gåsinge (D)
218 Jonsson, Jonas
Bonde, kyrkvärd
f 13/1 1711 i Gåsinge (D), Ljunga
g 12/10 1735 i Gåsinge (D)
d c1779
219 Jakobsdotter, Maria
f 21/6 1712 i Gåsinge (D)
d 18/3 1775 i Gåsinge (D), Ljunga
220 Eriksson, Erik
Torpare
f 14/9 1733 i Gåsinge (D), Sätra
g 6/9 1759 i Gåsinge (D)
d 31/7 1811 i Gåsinge (D), Åbosätter
221 Persdotter, Maria
f 1726
d 3/7 1813 i Gåsinge (D), Åbosätter
222 Larsson, Nils
Bonde
f 9/10 1735 i Gryt (D), Öllösa
g 2/11 1760 i Gryt (D)
d 24/10 1773 i Gryt (D), Årby
223 Persdotter, Karin
f 4/1 1743 i Gryt (D), Årby
d 1/9 1809 i Gåsinge (D), Båsnäs
226 Andersson, Erik
Bonde
f 16/10 1687 i Kila (S), Knöstad
g 21/6 1724
d 13/6-1742 i Kila (S), Knöstad
227 Andersdotter, Maria
f 1688
d 20/3-1764 i Kila (S), Knöstad
228 Halvardsson, Anders
Bonde
f 1682
g 25/5-1724 i Kila (S)
d 1/7-1761 i Kila (S), Knöstad, Backen
229 Andersdotter, Marit
f 1709
d 10/3-1770 i Kila (S), Knöstad, Backen
230 Alexandersson, Per
Bonde
f 1706
d 8/6-1788 i Kila (S), Kållerud
231 Andersdotter, Britta
f 1711
d 29/12-1780 i Kila (S), Kållerud
236 Musqvin, Claes Jansson
Mästersmed i Glava (S), Fors, Glasfors
f 1700
g 31/3-1746 i Glava (S)
d 1780 i Sillerud (S)
237 Persdotter, Annika
Från Filipstad (S) vid vigseln
f 1718
252 Håkansson, Nils
f 29/4 1729 i Bjurtjärn (T), Bjurtjärnstorp
d 6/5 1767 i Bjurtjärn (T), Bjurtjärnstorp
253 Jonsdotter, Annika
f 14/4 1718 i Bjurtjärn (T), Björkeberg
254 Skog, Olof Olofsson
f 1724
255 Månsdotter, Stina
f 1729

Generation VIII
328 Olsson, Lars
Frälsebonde
f c1689
g c1720 i Halla (D)
d 2/6-1750 i Halla (D), Eneby nedergård
329 Eriksdotter, Margareta
f c1696
330 Persson, Erik
Frälsebonde
f c1696
d 2/9-1762 i Halla (D), Ballersta mellangård
331 Jönsdotter, Karin
f 3/11-1701 i Halla (D), Ballersta mellangård
d 10/7-1737 i Halla (D), Ballersta mellangård
332 Nilsson, Jöns
Skattebonde
f 29/9-1716 i Halla (D), Ellesta
g 28/12-1746 i Halla (D)
333 Persdotter, Margareta
f 9/4-1718 i Björkvik (D), Klubbetorp
d 15/3-1772 i Halla (D), Ekeby mellangård
334 Persson, Erik
Torpare
f 10/1-1719 i Östra Vingåker (D), Botorp
g 11/10-1741 i Stora Malm (D)
d 29/5-1759 i Stora Malm (D), Pålstorp
335 Eriksdotter, Maria
f 22/9-1721 i Stora Malm (D), Bjurstorp
336 Jonsson, Per
Skattebonde
f c1677
g 7/10-1706 i Björkvik (D)
d 2/9-1757 i Björkvik (D), Valla bregård
337 Larsdotter, Kerstin
f c1683
d 3/7-1758 Björkvik (D), Valla bregård
346 Andersson, Olof
Torpare i Björkvik (D), Bjärsätterstorp
g 26/6-1692 i Björkvik (D)
347 Persdotter, Anna
f c1669
d 21/2-1725 i Björkvik (D), Bjärsätterstorp
348 Eriksson, Nils
f c1655
g 14/10 1700 i Stigtomta (D)
d 20/5 1735 i Björkvik (D), Snickarstugan
349 Nilsdotter, Karin
f 1665
d 21/7 1736 i Björkvik (D), Snickarstugan
350 Larsson, Erik

f c1673
g 1704 i Björkvik (D)
d 3/2 1728 i Björkvik (D), Yxta
351 Jönsdotter, Karin
f c1675
d 3/5 1727 i Björkvik (D), Yxta
374 Jonsson, Erik
375 Jönsdotter, Brita
380 Källberg, Anders
Bor i Forssa (D), Hässeläng
381 Andersdotter, Margareta
382 Nilsson, Lars
Bonde
f 1702 i Flen (D), Mosstorp
d c1782 i Forssa (D), Hässeläng
383 Jonsdotter, Anna
f c1704
d 1775 i Forssa (D)
400 Hansson, Anders
Bonde
f 1699
g 29/9 1723 i Toresund (D)
d 23/8 1774 i Toresund (D), Bosved
401 Johansdotter, Brita
(f) 29/4 1700 i Toresund (D), Norrby
d 18/6 1777 i Toresund (D), Bosved
402 Olofsson, Olof
Bonde
f 1709
g 11/11 1744 i Ytterselö (D)
d 26/4 1772 i Ytterselö (D), Lilla Utåker
403 Andersdotter, Kerstin
f 1719
404 Mikaelsson, Mikael
Torpare
f 1711
d 22/4 1762 i Toresund (D), Torlundahagen
405 Andersdotter, Maria
f 1712
406 Mattsson, Erik
Bonde
f 1709
d 26/10 1764 i Toresund (D), Åkerby
407 Andersdotter, Maria
408 Mattsson, Lars
Bonde
f 1706
g 24/10 1731 i Toresund (D)
d 26/8 1765 i Toresund (D), Giresta norrgård
409 Staffansdotter, Margareta
(f) 14/11 1708 i Toresund (D), Gesta
410 Eriksson, Olof
Fiskare, bonde
f 1713
d 9/4 1767 i Toresund (D), Snista oppgård
411 Nilsdotter, Anna
f 1724 i Kärnbo (D), Harby
d 2/5 1764 i Toresund (D), Snista oppgård
412 Olofsson, Lars
Bonde
f 1703
g 11/10 1730 i Toresund (D)
d 6/10 1770 i Toresund (D), Vreta
413 Amundsdotter, Anna
(f) 21/4 1706 i Toresund (D), Norrby
d 31/12 1765 i Toresund (D), Vreta
414 Eriksson, Anders
Bonde
f 1707
d 30/1 1763 i Toresund (D), Vånga
415 Eriksdotter, Kerstin
f 1708
d 21/2 1794 i Toresund (D), Vånga
420 Olofsson, Isak
421 Brita
436 Jonsson, Jonas
Bonde
g 24/5 1710 i Gåsinge (D)
d <27/5 1748 i Gåsinge (D), Ljunga
437 Eriksdotter, Anna
f 1675
d 27/5 1748 i Gåsinge (D), Ljunga
438 Gropp, Jakob Simonsson
Stålsmed
f 1680
g 18/11 1706 i Gåsinge (D)
(d) 30/9 1722 i Gåsinge (D), Stålbruket
439 Persdotter, Maria
440 Larsson, Erik
Bonde i Gåsinge (D), Sätra
441 Persdotter, Karin
444 Nilsson, Lars
Bonde
f 1709
g 27/10 1734 i Gryt (D)
d 4/10 1794 i Gryt (D), Öllösa
445 Andersdotter, Kerstin
f 1708
d 15/12 1798 i Gryt (D), Öllösa
446 Gustafsson, Per
Bonde, nämndeman
d <1/1 1752 i Gryt (D), Årby
447 Andersdotter, Kerstin
452 Herliksson, Anders
453 Persdotter, Anna
456 Eriksson, Halvard

Bonde i Gillberga (S), Granbäck
458 Olofsson, Anders
Bonde i Kila (S), Knöstad
g ../9 1700 i Kila (S)
459 Andersdotter Kerstin
504 Andersson, Håkan
f 12/9 1692 i Bjurtjärn (T), Åsjöhyttan
d 13/8 1754 i Bjurtjärn (T), Bjurtjärnstorp
505 Nilsdotter, Britta
f 12/6 1694 i Bjurtjärn, Åsjöhyttesågen
d 10/5 1761 i Bjurtjärn (T), Åsjöhyttan

Generation IX
658 Persson, Erik
Frälsebonde
d 1720 i Halla (D), Eneby norrgård
659 Andersdotter, Margareta
f c1669
d 22/10-1748 i Halla (D), Eneby norrgård
662 Nilsson, Jöns
Frälsebonde
f c1658
d 10/3-1735 i Halla (D), Ballersta mellangård
663 Anna
Levde 1718
664 Eriksson, Nils
Bonde
g 15/10-1711 i Halla (D)
d 31/8-1736 i Halla (D), Ösby
665 Jönsdotter, Anna
f 5/4-1694 i Halla (D), Ballersta mellangård
666 Olsson, Per
Frälsebonde i Björkvik (D)
g 28/12-1713 i Björkvik (D)
667 Persdotter, Karin
f c1688
d 7/12-1760 i Halla (D), Ekeby mellangård
668 Andersson, Per
Torpare i Östra Vingåker (D), Botorp
g 5/11-1705 i Östra Vingåker (D)
669 Andersdotter, Anna
670 Larsson, Erik

Bonde, sexman
f c1681
g 5/10-1712 i Stora Malm (D)
d 27/2-1747 i Stora Malm (D), Bjurstorp
671 Olsdotter, Anna
f c1693
d 13/1-1766 i Stora Malm (D), Bjurstorp
672 Henriksson, Jon
Bonde
f c1634
g c1665
d 21/3-1719 i Björkvik (D), Torsebro
673 Eriksdotter, Karin
f c1644
d 30/3-1719 i Björkvik (D), Torsebro
674 Persson, Lars
Bonde
(d) 5/1 1715 i Björkvik, Valla bregård
675 Simonsdotter, Anna
f 1661
d 1/1 1715 i Björkvik (D), Valla bregård
692 Nilsson, Anders
f 1626
d 23/1 1692 i Björkvik (D), Hagbyberga
694 Jönsson, Per

Torpare i Björkvik (D), Bjärsätterstorp
695 Persdotter, Britta
f c1630
d 10/8-1716 i Björkvik (D), Bjärsätterstorp
696 Pärsson, Erik
f 1593
d 4/2 1699 i Björkvik (D), Edeby, Lisslegården
697 Kierstin
d 6/5 1694 i Björkvik (D), Edeby
702 Jonsson, Jöns
f c1634
d 17/6 1708 i Björkvik (D), Ekekulla
703 Nilsdotter, Kierstin
f c1642
d 27/12 1731 i Björkvik (D), Ekekulla
764 Larsson, Nils
Bonde
f c1673
d 1748 i Forssa (D)
765 Olofsdotter, Brita
f c1674
d 1751 i Forssa (D)
800 Persson, Hans
Bonde
f 1661
(d) 6/2 1737 i Toresund (D), Bosved
801 Olofsdotter, Maria
(d) 1/6 1727 i Toresund (D), Bosved
802 Persson, Johan
Bonde i Toresund (D), Norrby
g 22/11 1691 i Toresund (D)
803 Matsdotter, Marina
806 Eriksson, Anders
Bonde
f 1690
d 1757 i Ytterselö (D), Lilla Utåker
807 Eriksdotter, Karin
f 1688
d 12/2 1773 i Ytterselö (D), Lilla Utåker
816 Larsson, Mats
Bonde i Toresund (D), Giresta
g 18/10 1703 i Toresund
817 Johansdotter, Brita
818 Ingevaldsson, Staffan
Bonde
(d) 16/4 1711 i Toresund (D), Gesta
819 Mikaelsdotter, Margareta
822 Nilsson, Nils
Bonde i Kärnbo (D), Harby
g 23/10 1707 i Kärnbo (D)
823 Mårtensdotter, Kerstin
f 1685 i Toresund (D), Stenby
d 20/11 1772 i Kärnbo (D), Herrhagen
826 Larsson, Amund
Bonde
f 1679
g 7/10 1700 i Toresund (D)
(d) 25/2 1752 i Toresund (D), Norrby
827 Eriksdotter, Karin
f 1678
(d) 15/8 1742 i Toresund (D), Norrby
874 Erik
Bonde, nämndeman i Gåsinge (D), Furukulla
878 Andersson, Per
Bonde, kyrkvärd
f 1641
(d) 28/12 1694 i Gåsinge (D), Brunsta
892 Eriksson, Gustaf
Bonde i Gryt (D), Jättna
g 7/11 1700 i Gryt (D)
893 Månsdotter, Karin
904 Andersson, Herlik
Bonde
d >1664 i Kila (S), Knöstad, Hagen
905 Ingemarsdotter, Anna

Generation X
1318 Nilsson, Anders
Anförskjutning, se nr 692
1329 NN
f c1653
d 17/5-1747 i Halla (D), Sörkärr
1330 Nilsson, Jöns
Anförskjutning, se nr 662
1331 Anna
Anförskjutning, se nr 663
1342 Persson, Olof
Bonde
f c1652
d 2/3-1724 i Stora Malm (D), Bjurstorp
1343 Jonsdotter, Anna
f c1666
d 29/2-1744 i Stora Malm (D), Bjurstorp
1348 Henrik
d 7/4 1694 i Björkvik (D), Lövgölet
1349 Anna eller Karin
d 21/1 1694 i Björkvik (D), Lövgölet
1350 Jönsson, Simon
Nämndeman i Björkvik (D), Hagelsäter
d c1678
1351 Larsdotter, Elin
f ../11 1635
d 12/4 1710 i Björkvik (D), Hagelsäter
1528 Eskilsson, Lars
Bonde i Flen (D), Mosstorp
1529 Agneta
1603 Karin
1615 Andersdotter, Karin
f 1669
levde 1744 i Ytterselö (D), Lilla Utåker
1646 Mårten
Bonde
(d) 11/3 1694 i Toresund (D), Stenby
1757 Karin
f 1611
(d) 14/6 1696 i Gåsinge (D), Brunsta
1808 Herliksson, Anders
Bonde i Kila (S), Knöstad, Hagen
1809 Nilsdotter, Elin
d c1610 i Kila (S), Knöstad, Hagen
1810 Börjesson, Ingemar

Generation XI
3618 Nils
Bonde
f <1538
d <2/5 1579 i Kila (S), Knöstad, Hagen
3619 Sigrid


Antavlan är sammanställd av Gunnar Jonsson, Säffle
vars morfar var niomänning med Ulf via ana nr 904.

Forskare som bidragit med uppgifter:
Margaretha Axelsson, Katrineholm
Ulf Berggren, Spånga
Camilla Eriksson, Nyköping
Lena Gustafsson
Lars Hasselblad
Carl-Johan Ivarsson, Söderköping
Gunnar Jonsson, Säffle
Jan Kilenius, Karlskoga
Anders Larsson
Lilian Magnusson, Lidingö
Torbjörn Näs, Mora
Anders Pemer, Grödinge

Värmlands Släktforskarförenings hemsida