Peter Jöback

Läs mer…

Uppdateringar 2016-04-22 markerade med orange textfärg
Uppdateringar 2016-06-12 markerade med grön textfärg

1 Jöback, Peter Arne
Sångare, skådespelare, artist
f 4/6 1971 i Farsta (AB)

Generation I
2 Jöback, Knut Arne
f 5/3 1927 i Linköpings S:t Lars (E)
g 9/4 1966
d 11/6 1993 i Lysvik (S)
3 Lind, Monica Roselle
Sångartist
f 17/4 1941 i Arvika Ö (S)
d 6/6 2012 i Solna (AB)

Generation II
4 Jönsson, Knut Johan Erik
Skräddare
f 27/6 1896 i Linköping dkfs (E)
g 15/5 1921 i Östersund (Z)
d 26/10 1960 i Linköping dkfs (E)
5 Edlund, Hilda Alexandra
f 18/8 1894 i Aborrtjärn, Nordmaling (AC)
d 21/2 1968 i Linköpings S:t Lars (E)
6 Lind, Sven Adolf Hans
f 7/2 1910 i Bredbyn, Anundsjö (Y)
g 26/8 1934 i Sunne (S)
d 3/10 1985 i Oscar (AB)
7 Helin, Allie Kristina
f 22/2 1915 i Svensbol, V Ämtervik (S)
d 13/11 1989 i Oscar (AB)

Generation III
10 Edlund, Jonas Petter Söderberg
Kolare, torpare, arrendator
f 10/10 1856 i Jansmark, Nordmaling (AC)
g 2/12 1877 i Nordmaling (AC)
d 5/10 1937 i Aborrtjärn, Nordmaling (AC)
11 Jonsdotter, Sofia
f 18/9 1859 i Storfall, Nordmaling (AC)
d 23/2 1927 i Aborrtjärn, Nordmaling (AC)

12 Lind, Pontus Alarik
Handlande
f 4/11 1868 i Trossnäs, Nor (S)
g 28/11 1909 i Arvika Ö (S)
d 25/3 1950 i Arvika Ö (S)
13 Svensdotter, Anna Sofia
f 17/3 1887 i Fyxnäs, Gillberga (S)
d 25/12 1959 i Arvika Ö (S)
14 Helin, Per Anton
Grovarbetare, hemmansägare
f 22/7 1891 i Svensbol, V Ämtervik (S)
d 2/4 1961 i Leran, Sunne (S)
15 Larsson, Karolina
f 5/5 1892 i Älvdalen (W)
d 14/11 1970 i Sunne (S)

Generation IV
24 Lind, Anders
Skollärare, mönsterskrivare vid Värmlands Fältjägare
f 16/9 1829 i S Lian, Järnskog (S)
g 22/6 1856 i Gillberga (S)
d 21/5 1900 i Trossnäs, Nor (S)
25 Stridsberg, Lena Kajsa
f 21/7 1830 i Källåstorp, Gillberga (S)
d 15/10 1896 i Trossnäs, Nor (S)
26 Svensson, Sven
Hemmansägare, nämndeman, kyrkvärd, hotellvärd
f 18/12 1837 i Ökne frälse, Gillberga (S)
g 12/12 1883 i Gillberga (S)
d 20/12 1900 i Säffle kpg, By (S)

27 Jonasdotter, Kristina
f 11/2 1859 i Dalen, Gillberga (S)
d 28/2 1937 i Arvika Ö (S)
28 Helin, Per Andersson
Snickare, hemmansägare
f 11/9 1845 i Säljebacka, V Ämtervik (S)
g 22/5 1884 i Nordamerika (USA?)
d 6/12 1927 i Ivarsbjörke, Lysvik (S)

29 Jonasdotter, Stina Kajsa
f 2/8 1861 i Graven, V Ämtervik (S)
d 12/7 1914 i Svensbol, V Ämtervik (S)
30 Larsson, Lars
Arbetare, färjkarl, jordbruksarbetare, skogsarbetare
f 7/1 1866 i Soldatstommen, Spikebol, N Ny (S)
g 28/12 1890 i N Ny (S)
d 23/3 1944 i Månäs, N Ny (S)

31 Karlsdotter, Maria
f uä 8/1 1866 i Tåsängsheden, Ö Kärrbackstrand, N Finnskoga (S)
d 6/4 1922 i Aldrågen, Högboda, Boda (S)

Generation V
48 Andersson, Hans
Hemmansägare
f 24/2 1799 i N Lian, Järnskog (S)
g 17/4 1824 i Järnskog (S)
d 9/3 1879 i S Lian, Järnskog (S)

49 Nilsdotter, Karin
f 17/4 1804 i Remjäng, Järnskog (S)
d 24/9 1869 i S Lian, Järnskog (S)
50 Stridsberg, Lars Johan
Klarinettblåsare, fanjunkare
f 28/11 1802 i Kopperud, Långserud (S)
g 8/5 1825 i Gillberga (S)
d 30/10 1872 i Källås, Gillberga (S)

51 Jakobsdotter, Stina
f 1/6 1801 i Myrås, Kila (S)
d 10/1 1875 i Källås, Gillberga (S)
52 Svensson, Sven
Hemmansägare, nämndeman
f 25/3 1813 i Nysäter, Gillberga (S)
d 25/4 1891 i Fyxnäs, Gillberga (S)
53 Nilsdotter, Maria
f 24/6 1812 i Fyxnäs, Gillberga (S)
d 28/6 1873 i Fyxnäs, Gillberga (S)
54 Andersson, Jonas
Hemmansägare
f 16/5 1830 i Värmerud, Borgvik (S)
g 1/10 1857 i Gillberga (S)
d 17/8 1905 i Fyxnäs, Gillberga (S)

55 Nilsdotter, Stina
f 4/9 1825 i S Högsäter, Gillberga (S)
d 6/3 1901 i Fyxnäs, Gillberga (S)
56 Persson, Anders
Hemmansägare
f 18/1 1819 i Getnäs, Sunne (S)
g 25/3 1845 i V Ämtervik (S)
d 30/12 1896 i Kålsgård, V Ämtervik (S)
57 Olofsdotter, Maria
f 7/1 1821 i Säljebacka, V Ämtervik (S)
d 18/2 1910 i Kålsgård, V Ämtervik (S)
58 Olofsson, Jonas
Bonde
f 15/3 1821 i Sillegård, V Ämtervik (S)
g 1845
d 13/4 1864 i Graven, V Ämtervik (S)
59 Andersdotter, Kajsa
f 25/11 1820 i Torestad, Frykerud (S)
d 29/12 1898 i Graven, V Ämtervik (S)
60 Spik, Lars Andersson
Soldat
f 20/4 1830 i Soldatstommen, Spikebol, N Ny (S)
d 5/9 1899 i Spikebol, N Ny (S)
61 Persdotter, Karin
f 6/3 1830 i Basknäs, Munkebol, N Ny (S)
d 23/6 1919 i Spikebol, N Ny (S)
62 Nyrén, Carl Axel Bank
Fd skollärare, lösdrivare
f 27/3 1823 i nr 115, Karlstad sfs (S)
d 24/3 1894 i Höljes, N Finnskoga (S)

63 Henriksdotter, Maria
f 21/3 1835 i Tåsängsheden, Ö Kärrbackstrand, N Finnskoga (S)
d 18/3 1910 i Mattstugan, Munkebol, N Ny (S)

Generation VI
96 Olofsson, Anders
f 1771 i N Lian, Järnskog (S)
d 7/11 1820 i S Lian, Järnskog (S)

97 Hansdotter, Karin
f 1761 i N Lian, Järnskog (S)
d 26/2 1824 i S Lian, Järnskog (S)
98 Gunnarsson, Nils
f c4/12 1760 i Lostbyn, Järnskog (S)
d 17/7 1842 i Remjäng, Järnskog (S)
99 Gullbrandsdotter, Kerstin
f 1766
d 3/12 1831 i Remjäng, Järnskog (S)
100 Stridsberg, Anders
Klarinettblåsare, rustmästare
f 12/10 1773 i By (S)
g 28/12 1797 i Långserud (S)
d 4/12 1831 i Soldatstommen, V Smedbyn, Kila (S)
101 Lifström, Lena Larsdotter
f 18/11 1778 i Årsås, Segerstad (S)
d 8/4 1812 i Källåstorp, Gillberga (S)
102 Jansson, Jakob
Hemmansägare
f 28/10 1762 i Myrås, Kila (S)
g 11/10 1788 i Kila (S)
d 20/3 1805 i Myrås, Kila (S)
103 Eriksdotter, Maria
f 9/12 1763 i Uppliden, Kila (S)
d 5/7 1836 i Källås, Gillberga (S)
104 Svensson, Sven
Hemmansägare, nämndeman
f 17/2 1780 i Nysäter, Gillberga (S)
g 24/6 1799 i Gillberga (S)
d 18/6 1818 i Nysäter, Gillberga (S)

105 Larsdotter, Karin
f 17/1 1778 i Häljebol, Gillberga (S)
d 5/2 1818 i Nysäter, Gillberga (S)
106 Larsson, Nils
f 3/8 1757 i Häljebol, Gillberga (S)
d 25/8 1824 i Fyxnäs, Gillberga (S)
107 Andersdotter, Anna
f 26/9 1764 i Torp, Gillberga (S)
d 21/1 1843 i Fyxnäs, Gillberga (S)
108 Olofsson, Anders
Hemmansägare
f 20/4 1786 i Värmerud, Borgvik (S)
g 3/11 1816 i Borgvik (S)
d 6/12 1867 i Dalen, Gillberga (S)

109 Svensdotter, Stina
f 25/11 1791 i Gårdsvik, Gillberga (S)
d 27/4 1880 i Dalen, Gillberga (S)
110 Andersson, Nils
Bonde
f 9/1 1782 i S Högsäter, Gillberga (S)
g 24/6 1804 i Gillberga (S)
d 4/1 1860 i S Högsäter, Gillberga (S)
111 Fredriksdotter, Ingrid
f 19/10 1784 i Vråna, Långserud (S)
d 25/7 1860 i S Högsäter, Gillberga (S)
112 Jansson, Per
f 12/12 1779 i Ulvsby, Sunne (S)
g 14/10 1809 i Sunne (S)
d 1/1 1858 i Säljebacka, V Ämtervik (S)
113 Hjerpe, Maria Pettersdotter
f 27/3 1785 i Rottna Bruk, Sunne (S)
d 27/10 1857 i Säljebacka, V Ämtervik (S)
114 Färdig, Olof Larsson
Hemmansägare
f 1/9 1793 i Kisterud, V Ämtervik (S)
d 27/4 1854 i Säljebacka, V Ämtervik (S)
115 Larsdotter, Britta
f 6/8 1789 i Svensby, V Ämtervik (S)
d 4/12 1857 i Säljebacka, V Ämtervik (S)
116 Olofsson, Olof
f 6/7 1780 i Sillegård, V Ämtervik (S)
d 17/1 1837 i Sillegård, V Ämtervik (S)
117 Jonasdotter, Katarina
f 28/8 1786 i Ed, Frykerud (S)
d 9/5 1841 i Sillegård, V Ämtervik (S)
118 Jönsson, Anders
Hemmansägare, nämndeman
f 19/3 1785 i Torestad, Frykerud (S)
g 25/6 1807 i Frykerud (S)
d 22/3 1849 i Torestad, Frykerud (S)
119 Nilsdotter, Stina
f 14/7 1790 i Väsby, Frykerud (S)
d 19/1 1866 i Torestad, Frykerud (S)
120 Spik, Anders Larsson
Soldat
f 14/7 1803 i Segenäs, N Ny (S)
d 8/7 1871 i Spikebol, N Ny (S)
121 Jonsdotter, Marit
f 3/10 1805 i Gravol, N Ny (S)
d 28/10 1877 i Spikelbol, N Ny (S)
122 Persson, Per
Torpare
f 4/6 1790 i Gillersberget, N Ny (S)
d 20/8 1861 i Lindmon, Munkebol, N Ny (S)
123 Bengtsdotter, Karin
f 16/6 1792 i Osebol, N Ny (S)
d 21/6 1868 i Spikebol, N Ny (S)
124 Bank, Johan/Jan Nilsson

Fältjägare
f 1783
g 6/1 1811 i Karlstad sfs (S)
d 8/6 1833 i nr 168, Karlstad sfs (S)
125 Adamsdotter, Caisa

f 1781
d 25/5 1833 i nr 168, Karlstad sfs (S)

126 Jonsson, Henrik ”Stor-Jo”
Torpare
f 15/4 1809 i Järpliden, Dalby (S)
g 1/1 1834 i S Finnskoga (S)
d 23/3 1888 i Tåsängsheden, Ö Kärrbacksstrand, N Finnskoga (S)

127 Filipsdotter, Maria
f 1806 i Skrockarberget, Dalby (S)
d 19/1 1872 i Tåsängsheden, Ö Kärrbacksstrand, N Finnskoga (S)

Generation VII
192 Bryngelsson, Olof
Bonde
f 24/3 1745 i Ivarsbyn, Östervallskog (S)
d 2/1 1787 i N Lian, Järnskog (S)

193 Bryngelsdotter, Böret
f 16/9 1751 i N Lian, Järnskog (S)
d 20/3 1816 i N Lian, Järnskog (S)
194 Andersson, Hans

Ägare
f 13/10 1722 i N Lian, Järnskog (S)
d 23/11 1789 i N Lian, Järnskog (S)
195 Gunnarsdotter, Dordi

f 1722
d 24/2 1806 i N Lian, Järnskog (S)
196 Göstasson, Gunnar

f 1735
197 Jonsdotter, Ingeborg

f 1735
198 Persson, Gullbrand

Ägare
f 1735
g 26/12 1760 i Järnskog
d 19/5 1772 i Remjäng, Järnskog (S)
199 Olsdotter, Karin

f c1731
d 10/3 1776 i Remjäng, Järnskog (S)
202 Lifström, Lars Larsson Ekeberg
Pipare, klarinettblåsare, kornettblåsare
f 1754
g 15/11 1778 i Segerstad (S)
d 11/12 1808 i Smedserud, Kila (S)
203 Aspengren, Maria Stina
f 27/4 1751 i Årsås, Segerstad (S)
d 25/6 1825 i Smedserud, Kila (S)
204 Jakobsson, Jan
Hemmansägare
f 1726 i Kila (S)
g 1751 i Gillberga (S)

d c1789 i Myrås, Kila (S)
205 Nilsdotter, Ingrid
f 11/2 1724 i Magnebyn, Gillberga (S)
d 16/3 1776 i Myrås, Kila (S)
206 Nilsson, Erik
Hemmansägare, nämndeman, häradsdomare, riksdagsman
f 24/9 1733 i Uppliden, Kila (S)
g 20/4 1759 i Kila (S)
d 25/2 1808 i Flatebyn, Kila (S)
207 Andersdotter, Annika
f 5/10 1738 i Sätterskog, Kila (S)
d 27/5 1773 i Uppliden, Kila (S)
208 Jonsson, Sven
f 1752
209 Andersdotter, Karin
f 1755
210 Larsson, Lars

211 Andersdotter, Kerstin
212 Larsson, Lars
Se nr 210
213 Andersdotter, Kerstin
Se nr 211
214 Nilsson, Anders
f 1721
215 Andersdotter, Marit
f 1721
216 Nilsson, Olof
Jordägare
f 1737 i Borgvik (S)
217 Andersdotter, Annika

f 1751 i Borgvik (S)
218 Bengtsson, Sven
f 1756
g 26/12 1786 i Gillberga (S)

219 Jonsdotter, Maria
f 1763
220 Jonsson, Anders
f 1736
221 Nilsdotter, Kerstin
f 1748

222 Tolsson, Fredrik
f 18/8 1760 i N Aspsäter, Gillberga (S)
g 23/11 1783 i Långserud (S)
d 24/4 1843 i Åsen, Gillberga (S)

223 Nilsdotter, Katarina
f 1747
d 12/1 1808 i Åsen, Gillberga (S)
224 Persson, Jan
Skräddare
f 21/5 1754 i Rådomstorp, Sunne (S)
g 2/10 1779 i Sunne (S)
d 3/4 1833 i Östanås, Sunne (S)

225 Olofsdotter, Ingeborg
f 21/3 1757 i Ulvsby, Sunne (S)
d 25/3 1833 i Östanås, Sunne (S)
226 Hjerpe, Petter Olsson
Mästersmed
f 25/8 1750 i Ackkärr, Lungsund (S)
g 5/9 1779 i Karlskoga (T)
d 21/6 1809 i Getnäs, Sunne (S)
227 Nilsdotter, Katarina
f 1750 i Karlskoga (T)
d 10/12 1803 i Getnäs, Sunne (S)
228 Kistfeldt, Lars Olofsson
f 4/2 1764 i Ö Ämtervik (S)

d 16/8 1813 i Kisterud, V Ämtervik (S)
229 Svensdotter, Kerstin
f 11/8 1771 i Ö Ämtervik (S)

d 29/11 1858 i Säljebacka, V Ämtervik (S)
230 Jonsson, Lars
231 Nilsdotter, Katarina

232 Olofsson, Olof
g 1778

233 Pärsdotter, Marit
f 29/3 1755 i Sillegård, V Ämtervik (S)
d 19/10 1819 i Sillegård, V Ämtervik (S)
234 Andersson, Jonas
f 26/12 1750 i Aplungstorp, Frykerud (S)
d 24/6 1832 i Ed, Frykerud (S)
235 Olsdotter, Brita
f 1748

d 23/2 1803 i Ed, Frykerud (S)
236 Andersson, Jöns
f 2/9 1741
d 25/7 1825 i Frykerud (S)
237 Andersdotter, Kersti
f 1749
d 7/1 1825 i Frykerud (S)
238 Olofsson, Nils
f 17/10 1759 i Väsby, Frykerud (S)

239 Persdotter, Marit
f 11/7 1758 i Torestad, Frykerud (S)
240 Andersson, Lars
241 Sonnisdotter, Britta
242 Nilsson, Jon

Bonde
f 1777
g 29/12 1799 i N Ny (S)
243 Persdotter, Kerstin

f 1774
244 Mattsson, Per
f 1751
245 Mattsdotter, Valborg
f 1755
246 Elofsson, Bengt
Ängsvaktare
f 1764
247 Jonsdotter, Valborg
f 1759

252 Huuskoinen, Jon Persson
f 1763
g 8/5 1803 i Dalby (S)
d 5/11 1847 i Järpliden, S Finnskoga (S)

253 Räisäinen, Maria Henriksdotter
f c1768
d 6/1 1815 i Järpliden, Dalby (S)

254 Andersson, Filip
Torpare
f 1776 i Skrockarberget, S Finnskoga (S)
d 1/5 1854 i Överängsheden, Ö Kärrbackstrand, N Finnskoga (S)
255 Karlsdotter, Kerstin
f 14/12 1778 i Säterberget, Dalby (S)
d 10/12 1849 i Överängsheden, Ö Kärrbackstrand, N Finnskoga (S)

Generation VIII
384 Larsson, Bryngel
f c1721 i Östervallskog (S)
g 24/6 1744 i Östervallskog (S)
d 23/2 1794 i S Ivarsbyn, Östervallskog (S)
385 Andersdotter, Malin

f 3/6 1725 i Östervallskog (S)
386 Torstensson, Bryngel

Ägare, bonde
f 3/5 1718 i N Lian, Järnskog (S)
g 22/6 1740 i Järnskog (S)
d 2/11 1769 i Remjäng, Järnskog (S)
387 Torstensdotter, Karin
f 28/10 1715 i Remjäng, Järnskog (S)
d 30/1 1790 i N Lian, Järnskog (S)
388 Knutsson, Anders
389 Persdotter, Marit
390 Nilsson, Gunnar
Bonde
f c1690
d 14/2 1753 i Gällsbyn, Järnskog (S)
391 Björnsdotter, Kerstin
f c1692
d 9/11 1782 i Gällsbyn, Järnskog (S)
396 Nilsson, Per
397 Knutsdotter, Anne
398 Andersson, Olof
Bonde
f c1679 i Köla (S)
g 4/6 1718 i Järnskog (S)
d 12/3 1753 i Remjäng, Järnskog (S)
399 Torstensdotter, Ingrid

f c1694 i Remjäng, Järnskog (S)
d 6/8 1751 i Remjäng, Järnskog (S)
406 Aspengren, Hans
Trumslagare
f 1726
g 8/7 1750 i S Ny (S)
d 1/7 1800 i Kopperud, Långserud (S)
407 Nordstedt, Ester Danielsdotter
f 1727
d 28/4 1805 i Kopperud, Långserud (S)
410 Tolsson, Nils
f c1700
d 21/2 1774 i Myrås, Kila (S)
411 Persdotter, Anna
412 Eriksson, Nils
Bonde
f c1691
d 28/11 1736 i Uppliden, Kila (S)
413 Andersdotter, Margareta
f 1700
d 12/5 1771 i Uppliden, Kila (S)
414 Andersson, Anders
Bonde
f 1693
d 16/10 1767 i Sätterskog, Kila (S)
415 Nilsdotter, Britta
f 1693
d 28/4 1768 i Sätterskog, Kila (S)
416 Svensson, Jon
f 1716
444 Fredriksson, Thor
f c1722
d 27/6 1761 i N Aspsäter, Gillberga (S)
445 Svensdotter, Ingrid

f 23/2 1725 i Åsen, Gillberga (S)
448 Andersson, Per
f 1711
449 Jönsdotter, Marit
f 1709
450 Jansson, Olof
Soldat
f 1721
g 26/12 1749 i Sunne (S)
d 6/10 1773 i Ulfsby, Sunne (S)
451 Håkansdotter, Ingeborg
f 4/2 1731 i Ulfsby, Sunne (S)
d 9/8 1809 i Östanås, Sunne (S)
452 Hjerpe, Olof Johansson
Mästersmed
f 23/4 1699 i Ackkärr, Lungsund (S)
g 5/4 1747 i Lungsund (S)

d 1769 i Ackkärr, Lungsund (S)
453 Andersdotter, Kerstin
f 17/9 1721 i Höjden, Lungsund (S)

d 11/5 1752 i Ackkärr, Lungsund (S)
466 Nilsson Per
467 Nilsdotter, Karin

468 Jonsson, Anders
f 18/1 1717 i Åna, Frykerud (S)
d 5/10 1788 i Aplungstorp, Frykerud (S)
469 Jacobsdotter, Kerstin
f 9/1 1732
d 15/12 1797 i Aplungstorp, Frykerud (S)
504 Huuskoinen, Per Jonsson
f 30/5 1733 i Järpliden, Dalby
g 26/12 1758 i Dalby (S)
d 1823 i Järpliden, Dalby (S)
505 Kanainen, Maria Torstensdotter
f 25/3 1738 i Järpliden, Dalby (S)
d 11/10 1769 i Järpliden, Dalby (S)
506 Räisäinen, Henrik Mattsson
f 23/10 1733 i Medskogen, Dalby (S)
g 1/7 1768 i Dalby (S)
d 29/3 1793 i Avundsåsen, Dalby (S)
507 Kanainen, Marit Torstensdotter
f 10/3 1744 i Järpliden, Dalby (S)
d 6/6 1826 i Avundsåsen, Dalby (S)
510 Pålsson, Karl
f 1751
511 Mattsdotter, Karin
f 1754

Generation IX
768 Bryngelsson, Lars

f c1683
g <1712
d 25/12 1767 i Ivarsbyn, Östervallskog (S)
769 Andersdotter, Ingrid
f c1682
d 19/10 1755 i S Ivarsbyn, Östervallskog (S)
772 Bryngelsson, Torsten
Bonde
f c1687
g 23/6 1717 i Järnskog (S)
d 7/1 1762 i N Lian, Järnskog (S)
773 Örjansdotter/Olofsdotter, Marit
f c1678
d 4/10 1762 i N Lian, Järnskog (S)
774 Andersson, Torsten
Bonde
f c1670 i Järnskog (S)
g 24/6 1694 i Järnskog (S)
d 19/6 1742 i Remjäng, Järnskog (S)
775 Bryngelsdotter, Marit
f c1671
d 14/6 1742 i Remjäng, Järnskog (S)
780 Elofsson, Nils
781 Böret
782 Gunnarsson, Björn
783 Andersdotter, Ingeborg
796 Andersson, Anders
f 1641 i Köla (S)
d 11/12 1725 i Lunden, Köla (S)
797 Olsdotter, Anna
f c1646 i Skillingmark (S)
d 24/12 1732 i Lunden, Köla (S)
798 Andersson, Torsten
Se nr 774
799 Bryngelsdotter, Marit

Se nr 775
890 Andersson, Sven
f c 1671 i Gillberga (S)
g 28/5 1702 i Gillberga (S)
d 30/10 1748 i Åsen, Gillberga (S)
891 Jonsdotter, Britta
f c1683
d 11/12 1748 i Åsen, Gillberga (S)
902 Knutsson, Håkan
Soldat
d 1746-1747
903  Bengtsdotter, Marit
f c 1704
d 9/3 1772 i Ulfsby, Sunne (S)
904 Hjerpe, Johan Svensson
Mästersmed i Ackkärr, Lungsund (S)
f 27/9 1662 i Lungsund (S)
g 13/6 1698 i Lungsund (S)
d 1725 i Lungsund (S)
905 Olsdotter, Annika
f 1675 i Kroppa (S)
906 Johansson, Anders
f c1689

907 Andersdotter, Britta
f 1694
936 Jönsson, Jon
937 Bengtsdotter, Marit
1008 Huuskoinen, Jon Olofsson
f 1689 i Dalby (S)
d 2/3 1774 i Järpliden, Dalby (S)
1009 Göransdotter, Kerstin
f 1702 i Dalby (S)
d 24/4 1763 i Järpliden, Dalby (S)
1010 Kanainen, Torsten Mattsson
Soldat
f 1712 i Dalby (S)
g 28/12 1737 i Dalby (S)
1011 Honkainen, Karin Karlsdotter
f 20/7 1717 i Medskogen, Dalby (S)
d 16/1 1804 i Järpliden, Dalby (S)
1012 Räisäinen, Mattes Jensen
f 1698 i Dalby (S)
d 1782 i Järpliden, Dalby (S)
1013 Kymöinen, Anna Mattsdotter
f 1680 i Avundsåsen, Dalby (S)
d 1740 i Dalby (S)
1014 Kanainen, Torsten Mattsson
se nr 1010
1015 Honkainen, Karin Karlsdotter
Se nr 1011

Generation X
1545 Tholsdotter, Marit

f 1652 i N Lian, Järnskog (S)
d 26/10 1728 i N Lian, Järnskog (S)
1548 Jonsson, Anders
1549 Ingrid
1550 Tholsson, Bryngel
f 1644 i N Lian, Järnskog (S)
g 1665 i Järnskog (S)
d 12/1 1708 i Remjäng, Järnskog (S)
1551 Andersdotter, Karin
d 10/1 1694 i Lian, Järnskog (S)
1592 Nilsson, Anders

1593 Segolsdotter, Gunilla
f c1615 i Köla (S)
(d) 15/2 1691 i Köla (S)
1594 Olofsson, Olof
f 1617 i SKillingmark (S)
d 20/2 1706 i Bergerud, SKillingmark (S)
1595 Olsdotter, Ingeborg
1780 Nilsson, Anders
1781 Bengtsdotter, Sara
f c1651 i Gillberga (S)
(d) 13/2 1698 i Åsen, Gillberga
1808 Hjerpe, Sven Svensson
Mästersmed

f c1630 i Lungsund (S)
d ../5 1708 i Ackkärr, Lungsund (S)
1809 Jakobsdotter, Johanna
1810 Persson, Olof d.ä.
Bergsman
f c 1630 i Svartsången, Kroppa (S)
g <1662
d 1679 i Svartsången, Kroppa (S)
1811 Torbjörnsdotter, Ingeborg
2016 Huuskoinen, Olof Staffansson
f 1649 i Hälsingland (SE)
g 1672
2017 Pålsdotter, Annika
2020 Kanainen, Matts Markusson
f c1680 i Filipstad (S)
g 1710 i Norge (NO)
d 7/6 1740 i Järpliden, Dalby (S)
2021 Utriainen, Marit Eriksdotter
f c1672 i Dalby (S)
d 9/6 1767 i Järpliden, Dalby (S)
2022 Honkainen, Karl Karlsson
f 1659 i Norge (NO)
g c1708
(d) 2/12 1753 i Järpliden, Dalby (S)
2023 Pålsdotter, Lisbet
f c1687 i Dalby (S)
d 24/8 1739 i Medskogen, Dalby (S)
2024 Räisäinen, Jens Persen
f 1656 i Norge (NO)
d 1713 i Grue (NO/D)
2026 Kymöinen, Matts Mattson dy
f 1640 i Dalby (S)
2027 Mattsdotter, Marit

Generation XI
3090 Olofsson, Thol
Bonde
f 1598 i N Lian, Järnskog (S)
g c1633 i Järnskog (S)
d 8/2 1708 i N Lian, Järnskog (S)
3091 Björnsdotter, Britta/Böret
f c1603 i Gällsbyn, Järnskog (S)
d 25/6 1696 i N Lian, Järnskog (S)
3100 Olofsson, Thol

Se nr 3090
3101 Björnsdotter, Britta/Böret
Se nr 3091
3620 Olofsson, Per d.ä.
Bergsman

f <1600 i Torskebäcken, Färnebo (S)
d 1656 i Svartsången, Kroppa (S)
3621 Hansdotter, Anna
4040 Kanainen, Markus
4042 Utriainen, Erik
f c1640
4043 Kanainen, NN Mickelsdotter
f c1650
4052 Kymöinen, Matts Mattsson dä
f c 1625 i Gästrikland (SE)
(d) 14/3 1725 i Avundsåsen, Dalby (S)

Generation XII
6180 Svensson, Olof
f i N Lian, Järnskog (S)
6181 Tholsdotter, Sigrid
f i Lerhol, Brunskog (S)
6182 Olofsson, Björn
6183 Toresdotter, Marit
7240 Jonsson, Olof
f i Torskebäcken, Färnebo (S)
d i Torskebäcken, Färnebo (S)
7241 Ivarsdotter, NN
f i Svartsången, Kroppa (S)
8086 Kanainen, Mickel Eriksson
f c1615
d c1665 i Järpliden, Dalby (S)
8087 Mickelsdotter, Anna
f c1620

Generation XIII
14480 Jon
d i Torskebäcken, Färnebo (S)
14482 Klemetsson, Ivar
Bergsman
f <1540 i Herrhultshyttan, Färnebo (S)
d >1605 i Torskebäcken, Färnebo (S)

Generation XIV
28964 Klemet
Husman
d i Herrhultshyttan, Färnebo (S)


Antavlan är framforskad av Sven Johansson, Säffle, som var Peter Jöbacks sju-männing.

Antavlan är kompletterad av:
Gunnar Jonsson, Säffle
Claes Mattsson, Uppsala
Databasen Smeder i Värmland och Dalsland
Per Pettersson, Täby

Värmlands Släktforskarförenings hemsida