Niklas Strömstedt

Läs mer…

1 Strömstedt, Bo Anders Niklas
Sångare, musiker, låtskrivare
f 25/7 1958 i Sankt Peters Kloster (M)

Generation I
2 Strömstedt, Bo Eugén
Chefredaktör
f 4/5 1929 i Vasa (FI)
g 3/1 1953
d 24/6 2016 i Stockholm (AB)
3 Henriksson, Gunhild Margareta
Författare
f 19/5 1931 i Torg Södragården, Berga (G)

Generation II
4 Strömstedt, Harald Natanael
Pastor
f 16/1 1899 i Stridsbol, Älgå (S)
g 15/12 1926
d 10/5 1971 i Bankeryd (F)
5 Helin, Hildur Maria Kristina
f 24/6 1898 i Degerby, Föglö (FI/ÅL)
d 4/6 1974 i Bankeryd (F)
6 Henriksson, August Fritiof
Predikant
f 27/12 1886 i Mistelås (G)
g 8/11 1927
d 14/5 1970 i Moheda (G)
7 Bergman, Sigrid Maria
f 15/2 1902 i Eksjö sfs (F)
d 22/5 1983 i Moheda (G)

Generation III
8 Strömstedt, Anders
Hemmansägare
f 24/12 1846 i Lysed, Silbodal (S)
g 4/2 1877
d 27/8 1939 i Stridsbol, Älgå (S)
9 Johansdotter, Ulrika
f 28/9 1853 i Gördsbyn, Älgå (S)
d 1/12 1939 i Stridsbol, Älgå (S)

Generation IV
16 Persson, Lars
Hemmansägare
f 16/8 1822 i Lysed, Silbodal (S)
g 8/9 1843 i Silbodal (S)
d 7/12 1901 i Lysed, Silbodal (S)
17 Strömstedt, Agata Kristina
f 29/1 1819 i Krokane, Vårvik (P)
d 24/3 1874 i Lysed, Silbodal (S)
18 Andersson, Johannes
Jordägare
f 4/5 1824 i Näs, Stavnäs (S)
g 1/1 1851 i Stavnäs (S)
d 12/4 1895 i Valnäs, Älgå (S)
19 Persdotter, Kajsa
f 12/1 1831 i S Klässbol, Stavnäs (S)
d 15/9 1912 i Valnäs, Älgå

Generation V
32 Persson, Per
Klockare
f 12/12 1783 i Lysed, Silbodal (S)
d 30/12 1865 i Lysed, Silbodal (S)
33 Andersdotter, Kerstin
f 19/2 1778 i Låbbyn, Silbodal (S)
d 23/2 1855 i Lysed, Silbodal (S)
34 Strömstedt, Johan Casper
Arrendator
f 15/2 1788 i Närke (T/U)
g 1818
d 3/3 1827 i Gyltenäs, Solbodal (S)
35 Andersdotter, Lisa
d 1821 i Krokane, Vårvik (P)
36 Ersson, Anders
Arrendator
f 11/2 1786 i Stendalen, Vik, Arvika (S)
g 18/5 1818 i Stavnäs (S)
d 26/4 1852 i V Rud, Stavnäs (S)
37 Persdotter, Lisa
f 14/2 1786 i Hedene, Glava (S)
d 3/6 1849 i V Rud, Stavnäs (S)
38 Ersson, Per
Hemmansägare
f 22/9 1794 i S Klässbol, Stavnäs (S)
g 19/4 1824 i Stavnäs (S)
d 18/4 1885 i S Klässbol, Stavnäs (S)
39 Jansdotter, Britta
f 30/9 1795 i Stavnäs (S)
d 11/7 1867 i S Klässbol, Stavnäs (S)

Generation VI
64 Persson, Per
Klockare
f 7/11 1754 i Slemtegen, Silbodal (S)
g 26/12 1780 i Silbodal (S)
65 Ersdotter, Kerstin
f 22/9 1753 i Låbbyn, Silbodal (S)
d 2/11 1819 i Lysed, Silbodal (S)
66 Larsson, Anders
Bonde
f 20/11 1739 i Årjäng, Silbodal (S)
g 21/6 1767 i Silbodal (S)
d 3/9 1815 i Låbbyn, Silbodal (S)
67 Klasdotter, Böret
f 15/7 1744 i Låbbyn, Silbodal (S)
d 11/12 1819 i Låbbyn, Silbodal (S)
68 Strömstedt, Jonas Georg
f 21/8 1756 i Krokane, Vårvik (P)
d 27/3 1840 i N Dingelvik, Steneby (P)
69 Hannell, Cajsa
f 1754 i Kalmar (H)
72 Ersson, Erik
Torpare
f 28/8 1763 i Stendalen, Vik, Arvika (S)
g 26/12 1785 i Arvika (S)
73 Matsdotter, Maria
f 8/11 1752 i N Ängen, Gräsmark (S)
d 13/3 1806 i Trotakan, Vik, Arvika (S)
74 Jansson, Per
f 2/3 1751 i Lenungen, Glava (S)
g 1/12 1782
75 Hansdotter, Karin
f 27/9 1758 i Strömshult, Silbodal (S)
76 Persson, Erik
Bonde
f 3/12 1757 i Törnebol, Stavnäs (S)
g 26/12 1789 i Stavnäs (S)
d 25/10 1803 i S Klässbol, Stavnäs (S)
77 Persdotter, Britta
f 21/3 1765 i S Klässbol, Stavnäs (S)
d 2/6 1848 i S Klässbol, Stavnäs (S)

Generation VII
128 Olsson, Per
Bonde
f 1707
d 11/12 1767 i Lysed, Silbodal (S)
129 Olsdotter, Lisbet
f 15/1 1714 i Långelanda, Silbodal (S)
d 29/5 1771 i Lysed, SIlbodal (S)
130 Klasson, Erik
Bonde
f 1721
g 17/6 1744 i Silbodal (S)
d 17/5 1767 i Lysed, Silbodal (S)
131 Nilsdotter, Karin
f 23/12 1727 i Lysed, Silbodal (S)
d 2/11 1805 i Lysed, Silbodal (S)
132 Andersson, Lars
Bonde
f 1709
d 1776 i Årjäng, Silbodal (S)
133 Andersdotter, Karin
f 13/4 1716 i Risviken, Silbodal (S)
d 24/3 1802 i Årjäng, Silbodal (S)
134 Klasson, Klas
Bonde
f 1708 i Holmerud, Holmedal (S)
g 28/12 1740 i Silbodal (S)
d 13/5 1778 i Låbbyn, Silbodal (S)
135 Torstensdotter, Elin
f 20/7 1717 i Låbbyn, Silbodal (S)
d 5/3 1769 i Låbbyn, Silbodal (S)
136 Strömstedt, Jonas
Bruksförvaltare
f 1718 i Västergötland (P/R)
137 Poignant, Hedvig
f 13/5 1723 i Grösätter, Ör (P)
d 14/4 1795 i Krokane, Vårvik (P)
144 Mellrot, Erik Ersson
Soldat, torpare
f 20/3 1726 i St Skärmnäs, Värmskog (S)
d 1/10 1792 i Hövik, Vik, Arvika (S)
145 Ersdotter, Marit
f 1729
d 8/12 1794 i Hövik, Vik, Arvika (S)
146 Matsson, Mats
Ängvaktare
f 8/4 1726 i N Ängen, Gräsmark (S)
g 26/12 1751
147 Johansdotter, Marit
f 3/8 1715, Kymmen, Gräsmark (S)
d 1760 i N Ängen, Gräsmark (S)
148 Jonsson, Jon
Soldat
149 Nilsdotter, Anna
150 Andersson, Hans

f 24/12 1726 i Öna, Silbodal (S)
g 11/10 1756 i Silbodal (S)
d 16/4 1762 i Djuvsheden, Silbodal (S)
151 Olofsdotter, Elisabet
f 4/10 1735 i Strömshult, Silbodal (S)
d 29/12 1808 i Lenungen, Glava (S)
152 Olsson, Per
Bonde
f 9/10 1727 i Skårestorpet, Stavnäs (S)
g 13/1 1754 i Stavnäs (S)
d 1/6 1812 i Karsbol, Stavnäs (S)
153 Hansdotter, Malin
f 27/11 1724 i Törnebol, Stavnäs (S)
d 3/9 1807 i Törnebol, Stavnäs (S)
154 Jonsson, Per
Bonde
f 1/3 1732 i Stubberud, Stavnäs (S)
g 5/12 1756 i Stavnäs (S)
d 9/8 1807 i S Klässbol, Stavnäs (S)
155 Eriksdotter, Ingeborg
f 1723
d 3/8 1790 i S Klässbol, Stavnäs (S)

Generation VIII
256 Persson, Olof
Bonde
257 Olsdotter, Malin
f 1681 i Silbodal (S)
d 15/12 1769 i Lysed, Silbodal (S)
258 Söfringsson, Olof
Bonde
259 Svensdotter, Karin
f c1678
d 16/12 1716 i Långelanda, Silbodal (S)
260 Klasson, Klas
Bonde i Holmerud, Holmedal (S)
261 Eriksdotter, Böret
262 Nilsson, Nils

Bonde
f 1688 i Låbbyn, Silbodal (S)
g 3/1 1725 i Silbodal (S)
d 23/2 1767 i Lysed, Silbodal (S)
263 Jonsdotter, Sigrid
f 1698 i Lysed, Silbodal (S)
d 24/12 1777 i Lysed, Silbodal (S)
266 Börjesson, Anders
Bonde
f 1678 i Guttarbol, Sillerud (S)
267 Andersdotter, Ingrid
f 1691 i Silbodal (S)
268 Klasson, Klas
Se nr 260
269 Eriksdotter, Böret
Se nr 261
270 Nilsson, Torsten
Bonde
f 1691 i Årjäng, Silbodal (S)
g 28/12 1716 i Silbodal (S)
d 28/10 1770 i Årjäng, Silbodal (S)
271 Larsdotter, Marit
f 1693 i Låbbyn, Silbodal (S)
d 6/2 1775 i Låbbyn, Silbodal (S)
272 Strömstedt, Petter
Kornett
f c 1685 i Östergötland (E)
g 1711 i Norra Vånga (R)
d 29/5 1764 i Krokane, Vårvik (P)
273 Silfverlood, Ulrika
274 Poignant, Daniel

Kapten
f 8/10 1685 i Löddeköpinge (M)
d 3/5 1770 i Askersund (T)
275 Wulf, Margareta
288 Tolsson, Erik
289 Tolsdotter, Karin
290 Persson, Erik
291 Persdotter, Maria
292 Andersson, Mats

f 1708 i N Ängen, Gräsmark (S)
294 Håtack, Johan Olofsson
g 1711
d 1726 i Kymmen, Gräsmark (S)
295 Larsdotter, Annika
f c1670 i Långnäs, Gräsmark (S)
300 Hansson, Anders
301 Andersdotter, Anna
302 Olofsson, Olof

f 5/5 1711 i Strömshult, Silbodal (S)
d 27/7 1777 i Björbol, Glava (S)
303 Persdotter, Karin
f 24/7 1710 i Gränsjötorp, Älgå (S)
d 5/5 1762 i Strömshult, Silbodal (S)
304 Persson, Olof
Bonde
305 Olsdotter, Karin
306 Olsson, Hans

Bonde
307 Annika
308 Jansson, Jan

Bonde
309 Hansdotter, Ingeborg

Generation IX
514 Tolsson, Olof
515 Bryngelsdotter, Marit
540 Hallstensson, Nils
541 Börjesdotter, Ingrid
542 Olsson, Lars
543 Anna
546 Silfverlood, Olof

Major
d 1716
547 Graan, Elisabet
d 28/10 1703 i Fristorp, Västra Tunhem (S)
548 Poignant, Jean George
Gravör
f i Genève (CH)
g 17/11 1675 i Barsebäck (M)
d 18/3 1709 i Lund (M)
549 NN
d >18/3 1709
584 Pålsson, Anders
f 1676
d 23/7 1716 i N Ängen, Gräsmark (S)
585 Simonsdotter, Karin
f 1673 i N Ängen, Gräsmark (S)
d 29/12 1721 i N Ängen, Gräsmark (S)
588 Håtack, Olof Andersson
I Kymmen, Gräsmark (S)
590 Pålsson, Lars
f i Långnäs, Gräsmark (S)
(d) 29/5 1698 i Långnäs, Gräsmark (S)
604 Olofsson, Olof
f 1674
d 2/1 1752 i Strömshult, Silbodal (S)
605 Matsdotter, Karin
f 1680 i Björbol, Glava (S)
d 1/1 1742 i Strömshult, Silbodal (S)
606 Andersson, Per
Bonde
f 1660 i Mellgård, Älgå (S)
g 30/7 1693 i Älgå (S)
d 12/1 1722 i Gränsjötorp, Älgå (S)
607 Matsdotter, Anna
f 1670 i Gränsjötorp, Älgå (S)
d 30/7 1740 i Gränsjötorp, Älgå (S)

Generation X
1092 Silfverlood, Olof Andersson
Överste
f 1580
d 15/4 1676 i Fristorp, Västra Tunhem (P)
1093 Grotte, Sigrid Larsdotter
f 16/9 1621
d 6/1 1695 i Häggåna, Västra Tunhem (P)
1094 Graan, Johan
Landshövding
Till Ånsta, Turinge (D)
Till St Väsby, Almunge (C)
1095 Bure, Elisabet
1170 Simonsson, Simon

f 1628 i N Ängen, Gräsmark (S)
d 1696 i N Ängen, Gräsmark (S)
1176 Håtack, Anders Andersson
1180 Kukkoinen, Pål Larsson

Nämndeman
f 1600 i Finland (FI)
1210 Matsson, Mats
1211 Olofsdotter, Karin
1212 Mickelsson, Anders
1213 Jonsdotter, Karin
1214 Olofsson, Mats

Bonde, skogvaktare
f 1622 i Kyrkebol, Ny (S)
1215 Månsdotter, Britta
f 1622 i Gränsjön, Älgå (S)

Generation XI
2184 Olofsson, Anders
Gångeskomakare i Västra Tunhem (P)
2185 Bryngelsdotter
2186 Grotte, Laurentius Andræ

Kyrkoherde
f 1572 i Kartberga, Gudhem (R)
d 26/12 1647
2187 Torstensdotter, Lisa
2188 Jonæ, Gerhardius

Kyrkoherde
d 1623 i Skellefteå lfs (AC)
2189 Grubb, Brita Andersdotter
2190 Bure, Jonas

Sekreterare i kungliga kansliet och riksarkivet
f 17/11 1575
d 26/2 1655
2191 Bagge af Boo, Anna
d 3/11 1626
2340 Larsson, Simon
f 1595
2341 Mickelsdotter, Anna
f 1600
2428 Hindriksson, Olof
f 1595
2429 Bondesdotter, Elin
f 1600
d 1627
2430 Jonsson, Måns
2431 Marit

Generation XII
4378 Grubb, Andreas Petri
Kyrkoherde i Luleå (BD)
4379 Samuelsdotter, Christina


Antavlan är framforskad av Carl-Johan Ivarsson, Söderköping

Farmoderns släkt från Åland fanns sedan länge publicerad på Rötter av Håkan Skogsjö när jag började utforska farfaderns anor i västra Värmland och på Dal. De publicerades först på Anbytarforum år 2000 och sedan kompletterade på Rötter 2002. En del anor är utforskade av Kenneth Larsson, Mangskog. Med hjälp av Anbytarforum har värdefulla kompletteringar kring anor i Silbodal lämnats av Kjell Croné, Göteborg. Med hjälp av ett tips från Anders Klarbring på Anbytarforum har fler spår efter anor med namn som Strömstedt, Poignant och Silfverlood kunnat utforskas i den genealogiska litteraturen. Här har ej anorna bortom generation X (i vissa fall XI) medtagits. Antavlan är varierande och innehåller en del intressanta inslag.

Värmlands Släktforskarförenings hemsida