Helena Brodin

Läs mer…

1 Brodin, Helena
Skådespelerska
f 11/6 1936 i Stockholm (AB)

Generation I
2 Brodin, Knut Georg
Pianist
f 27/8 1898 i Berg, Gräsmark (S)
g 20/8 1923
d 6/4 1986 i Oslo, Norge (NO/A)
3 Högfors, Dora Anette
f 5/1 1898 i Tegelsmora (C)
d 4/5 1976 i Tumba (AB)

Generation II
4 Brodin, Olof Julius
Handlare
f 16/5 1867 i St Pauli (O)
g 12/5 1887 i Västra Ämtervik (S)
d 24/2 1948 i Sunne (S)
5 Jonsson, Maria
f 4/6 1862 i Berga, Västra Ämtervik (S)
d 12/1 1937 i Skäggeberg, Sunne (S)

Generation III
10 Jonsson, Olof
f 5/10 1824 i Grava, Västra Ämtervik (S)
g 5/2 1849
d 8/10 1911 i Manilla 6:8, Berga, Västra Ämtervik (S)
11 Nilsdotter, Maria
f 20/1 1820 i Aplungsåsen, Västra Ämtervik (S)
d 28/2 1906 i Manilla 6:8, Berga, Västra Ämtervik (S)

Generation IV
20 Månsson, Jonas
f 21/9 1791 i Grava, Västra Ämtervik (S)
g 26/12 1815 i Frykerud (S)
d 20/7 1871 i Berga, Västra Ämtervik (S)
21 Nilsdotter, Cajsa
f 1793 i Forsnäs, Frykerud (S)
d 6/5 1851 i Grava, Västra Ämtervik (S)
22 Olofsson, Nils
Bonde, klockare
f 24/4 1779 i Aplung, Västra Ämtervik (S)
g 13/10 1802 i Västra Ämtervik (S)
d 31/5 1856 i Aplungsåsen, Västra Ämtervik (S)
23 Nilsdotter, Marit
f 24/12 1783 i Bäckebron, Västra Ämtervik (S)
d 2/3 1856 i Aplungsåsen, Västra Ämtervik (S)

Generation V
40 Jonsson, Måns
f 15/5 1764 i Grava, Västra Ämtervik (S)
g 26/12 1790 i Övre Ullerud (S)
d 21/6 1839 i Grava, Västra Ämtervik (S)
41 Nilsdotter, Britta
f 27/4 1767 i Solberg, Frykerud (S)
d 25/2 1821 i Grava, Västra Ämtervik (S)
42 Larsson, Nils
f 3/3 1758 i Gunnarsbytorp, Frykerud (S)
g 1/1 1784 i Frykerud (S)
d 26/1 1836 i Forsnäs, Frykerud (S)
43 Jonsdotter, Karin
f 1767 i Björkenäs, Boda (S)
d 22/12 1844 i Forsnäs, Frykerud (S)
44 Jonsson, Olof
f 1/3 1748 i Kisterud, Västra Ämtervik (S)
d 4/4 1827 i Aplung, Västra Ämtervik (S)
45 Eriksdotter, Kerstin
f 30/3 1739 i Liane, Västra Ämtervik (S)
d 11/6 1816 i Aplung, Västra Ämtervik (S)
46 Eriksson, Nils
f 23/3 1751 i Bäckebron, Västra Ämtervik (S)
d 26/9 1820 i Bäckebron, Västra Ämtervik (S)
47 Nilsdotter, Karin
f 21/11 1755 i S Aplungstorp, Västra Ämtervik (S)
d 13/12 1823 i Perstorp, Västra Ämtervik (S)

Generation VI
80 Jonsson, Jon
g 7/11 1762 i Östra Ämtervik (S)
81 Eriksdotter, Ingeborg
f 29/4 1735 i Mickelstorp, Östra Ämtervik (S)
d 3/12 1811 i Grava, Västra Ämtervik (S)
82 Nilsson, Nils
f 1722
d 16/10 1768 i Solberg, Frykerud (S)
83 Johansdotter, Catharina
f 13/4 1733 i Sund, Övre Ullerud (S)
84 Jonsson, Lars
f 1712
g 9/6 1734 i Frykerud (S)
85 Olofsdotter, Marit
f 1710
86 Jonsson, Jon
f 18/5 1744 i Smedserud, Boda (S)
g 26/12 1765 i Boda (S)
d 25/11 1770 i Björkenäs, Boda (S)
87 Andersdotter, Marit
f 3/3 1744 i Björkenäs, Boda (S)
88 Nilsson, Jon
g 26/12 1737 i Västra Ämtervik (S)
89 Knutsdotter, Marit
f 20/1 1710 i N Aplungstorp, Västra Ämtervik (S)
d 27/2 1793 i Kisterud, Västra Ämtervik (S)
90 Andersson, Erik
f 28/1 1701 i Liane, Västra Ämtervik (S)
g 26/12 1727 i Västra Ämtervik (S)
d 13/2 1773 i Liane, Västra Ämtervik (S)
91 Nilsdotter, Kerstin
f 1/11 1696 i Aplung, Västra Ämtervik (S)
d 2/2 1741 i Liane, Västra Ämtervik (S)
92 Nilsson, Erik
f 15/9 1721 i Bäckebron, Västra Ämtervik (S)
g 28/12 1748 i Östra Ämtervik (S)
d 19/4 1779 i Bäckebron, Västra Ämtervik (S)
93 Jönsdotter, Karin
f 20/3 1725 i Fölsvik, Östra Ämtervik (S)
d 24/3 1797 i Bäckebron, Västra Ämtervik (S)
94 Jönsson, Nils
95 Nilsdotter, Marit

Generation VII
162 Larsson, Erik
f 12/4 1707 i Mickelstorp, Östra Ämtervik (S)
g 24/5 1730 i Stora Kil (S)
163 Nilsdotter, Ingeborg
f c1697
d 12/4 1750 i Mickelstorp, Östra Ämtervik (S)
166 Andersson, Johan
f 29/5 1674 i Sund, Övre Ullerud (S)
g 26/12 1704 i Övre Ullerud (S)
d 23/3 1733 i Sund, Övre Ullerud (S)
167 Larsdotter, Anna
f 30/6 1689 i Knutserud, Övre Ullerud (S)
d 6/5 1771 i Sund, Övre Ullerud (S)
172 Svensson, Jon
f 3/11 1707 i Boda, Boda (S)
g 12/10 1735 i Boda (S)
d 18/10 1772 i Smedserud, Boda (S)
173 Eriksdotter, Karin
f 13/8 1713 i Smedserud, Boda (S)
d 12/10 1785 i Smedserud, Boda (S)
178 Persson, Knut
f 1670
g 28/12 1704 i Västra Ämtervik (S)
d 4/7 1713 i N Aplungstorp, Västra Ämtervik (S)
179 Olofsdotter, Marit
184 Jonsson, Nils
Danneman
f 6/1 1692 i Berga, Västra Ämtervik (S)
g 29/12 1717 i Västra Ämtervik (S)
(d) 26/12 1764 i Bäckebron, Västra Ämtervik (S)
185 Nilsdotter, Rangela
f 12/10 1691 i Bäckebron, Västra Ämtervik (S)
d 14/1 1769 i Bäckebron, Västra Ämtervik (S)
186 Jönsson, Jöns
g 17/6 1722 i Brunskog (S)
187 Olofsdotter, Cherstin
f 19/6 1704 i Bråten, Brunskog (S)
d 25/2 1788 i Bävik, Östra Ämtervik (S)

Generation VIII
324 Olofsson, Lars
f c1677
d 22/5 1711 i Mickelstorp, Östra Ämtervik (S)
325 Eriksdotter, Karin
f c1669
d 14/8 1751 i Mickelstorp, Östra Ämtervik (S)
334 Nilsson, Lars
f c1664
g 28/12 1686 i Övre Ullerud (S)
d 17/3 1753 i Knutserud, Övre Ullerud (S)
335 Marit Svensdotter
f c1667
d 20/10 1732 i Knutserud, Övre Ullerud (S)
344 Nilsson, Sven
f c1668
g 27/12 1695 i Boda (S)
d 4/6 1727 i Boda, Boda (S)
345 Nilsdotter, Kari
f c1666
d 13/12 1741 i Boda, Boda (S)
346 Olofsson, Erik
f c1679
g 9/6 1712 i Boda (S)
d 1/4 1720 i Smedserud, Boda (S)
347 Larsdotter, Anna
f c1689
d 7/4 1734 i Smedserud, Boda (S)
356 Jonsson, Per
357 Knutsdotter, Marit
d 13/7 1707 i Aplungstorp, Västra Ämtervik (S)
374 Håkansson, Olof
f c1660 i Torestad, Frykerud (S)
g 29/9 1690 i Västra Ämtervik (S)
d 19/6 1704 i Bråten, Brunskog (S)
375 Larsdotter, Sigrid
f 1664 i Hensgård, Västra Ämtervik (S)
d 1/11 1752 i Bråten, Brunskog (S)


Antavlan är framforskad av Claes Mattsson, Uppsala.

Kompletteringar av Gunnar Jonsson, Säffle.
Bl.a. med hjälp av Sveriges dödbok och Värmlands Kyrkboksregister.

Värmlands Släktforskarförenings hemsida