Göran Tunström

Läs mer…

1 Tunström, Tage Göran
Författare
f 14/5 1937 i Karlstad sfs (S)
d 5/2 2000 i Maria Magdalena (AB)

Generation I
2 Tunström, Karl Hugo
Komminister
f 18/2 1895 i Känsbyn, Torrskog (P)
d 11/12 1949 i Sunne (S)
g 9/6 1936 i Ransäter (S)
3 Stenelius, Rosa Paulina
f 17/10 1911 i Billingsfors, Steneby (P)
d 24/3 2001 i Sunne (S)

Generation II
4 Tunström, Lars Alfred
Predikant
f 10/2 1860 i Gräshorva, Tälleryd nr 3, Vena (H)
d 13/11 1949 i Dals-Ed (P)
g 12/9 1893 i Bolstad (P)
5 Andreasdotter, Sara Maria
f 26/12 1861 i Stenen, Bolstad (P)
d 3/12 1945 i Dals-Ed (P)
6 Persson, Oskar Fredrik
Fabriksarbetare
f 18/7 1883 i Billingsfors, Steneby (P)
d 9/1 1971 i Billingsfors, Steneby (P)
g 1/12 1906 i Steneby (P)
7 Svart, Anna
f 16/8 1886 i Skåpenäs, Laxarby (P)
d 21/1 1955 i Billingsfors, Steneby (P)

Generation III
8 Larsson, Nils Petter
Torpare
f 23/8 1821 i Kvarnnäset, Vederhult, Kristdala (H)
d 6/5 1908 i Appelkullen, Tälleryd, Vena (H)
g 1/12 1844 i Vena (H)
9 Jonsdotter, Britta Stina
f 12/9 1816 i Yxered, Hjorted (H)
10 Andersson, Andreas
Hemmansägare, nämndeman
f 8/12 1822 i Stenen, Bolstad (P)
d 31/7 1895 i Stenen, Bolstad (P)
g 26/12 1852 i Grinstad (P)
11 Andersdotter, Maria
f 29/9 1821 i Rörkärr, Grinstad (P)
d 24/2 1909 i Stenen, Bolstad (S)
12 Persson, Gustaf
Maskinist
f 26/2 1858 i Bruket Billingsfors bruksfs (P)
d 1/10 1939 i Billingsfors, Steneby (P)
g 26/7 1879 i Steneby (P)
13 Högfelt, Mina
f 1/4 1857 i Nolbotten, Steneby (P)
d 18/7 1934 i Billingsfors, Steneby (P)
14 Svart, Anders Magnus
Arbetare
f 3/7 1860 i Bruket, Billingsfors bruksfs (P)
d 29/4 1927 i Billingsfors, Steneby (P)
g 7/11 1885 i Laxarby (P)
15 Karlsdotter, Maria Lisa
f 14/2 1859 i Asslebyn, Steneby (P)
d 8/8 1890 i Billingsfors, Steneby (P)

Generation IV
16 Tunström, Lars Olofsson
Sjudare, backstuguman
f 21/9 1788 i Skinshult, Kristdala (H)
g 29/12 1817 i Vena (H)
17 Jonsdotter, Kajsa
f 5/4 1789 i Lönhult, Kristdala (H)
18 Månsson, Jonas
Bonde
f 21/10 1783 i Yxered, Hjorted (H)
g 26/12 1815 i Tuna (H)
19 Karlsdotter, Maria
f 24/7 1794 i Hällerum, Tuna (H)
20 Johansson, Anders
Bonde
f 27/7 1777 i Ö Järn, Grinstad (P)
d 6/2 1837 i Stenen, Bolstad (P)
g 6/1 1804 i Bolstad (P)
21 Jakobsdotter, Ingrid
f 16/7 1784 i Brona, Bolstad (P)
d 30/4 1835 i Stenen, Bolstad (P)
22 Persson, Anders
Bonde, Nämndeman
f 1771 i Gestad (P)
d 20/8 1848 i Rörkärr, Grinstad (P)
g 3/12 1809 i Grinstad (P)
23 Andersdotter, Anna
f 24/12 1786 i Rörkärr, Grinstad (P)
d 20/11 1843 i Rörkärr, Grinstad (P)
24 Arnesson, Per
Masugnsarbetare
f 16/11 1804 i Kasen, Steneby (P)
d 27/6 1873 i Billingsfors, Steneby (P)
g 25/5 1834 i Billingsfors bruksfs (P)
25 Schönning, Carolina
f 2/10 1814 i Bruket, Billingsfors bruksfs (P)
d 30/9 1880 i Billingsfors, Steneby (P)
26 Högfelt, Anders Andersson
Torpare
f 27/1 1816 i Högelund, Tisselskog (P)
d 19/10 1884 i Långed, Steneby (P)
g 26/12 1843 i Steneby (P)
27 Larsdotter, Kajsa
f 12/10 1813 i Dalen, Tisselskog (P)
d 3/4 1863 i Skärbo, Steneby (P)
28 Svart, Anders Johannesson
Mästersven
f 24/2 1818 i Kåxhultet, Högsäter (P)
d 25/8 1865 i Bruket, Billingsfors bruksfs (P)
g 22/6 1845 i Skållerud (P)
29 Pettersdotter, Maria
f 13/12 1820 i Forsbo, Skållerud (P)
d 15/12 1876 i Billingsfors, Steneby (P)
30 Andersson, Karl Petter
Arbetare
f 8/12 1822 i Sannerud, Dals-Ed (P)
d 12/3 1917 i Asslebyn, Steneby (P)
g 26/12 1781 i Vena (H)
31 Cronstrand, Lovisa Olsdotter
f 19/10 1822 i Forsbacka, Mo (P)
d 14/4 1898 i Asslebyn, Steneby (P)

Generation V
32 Larsson, Olof
Backstuguman
f 29/9 1751 i Bredbol, Vena (H)
g 26/12 1781 i Vena (H)
33 Olofsdotter, Britta
(f) 4/10 1747 i Lindekullen, Höckhult, Kristdala (H)
d 3/5 1816 i Kvarnnäset, Vederhult, Kristdala (H)
34 Börjesson, Jonas
Bonde
f 1/5 1754 i Skalltorp, Döderhult (H)
(d) 13/9 1795 i Lönhult, Kristdala (H)
g 1779 i Kristdala (H)
35 Mattsdotter, Maria
(f) 22/9 1751 i Lönhult, Kristdala (H)
d 27/8 1829 i Fattigstugan, Kristdala (H)
36 Nilsson, Måns
Bonde
f 1758 i Frödinge (H)
g 27/10 1782 i Hjorted (H)
37 Persdotter, Britta
f 8/3 1761 i Måstorp, Hjorted (H)
d 13/11 1789 i Yxered, Hjorted (H)
38 Eriksson, Karl
Hemmansägare
f 7/10 1767 i Knastorp, Tuna (H)
d 3/12 1840 i Hållerum, Tuna (H)
g 13/7 1794 i Tuna (H)
39 Olofsdotter, Ingeborg
f 2/6 1768 i Hällerum, Tuna (H)
40 Ersson, Johan
Bonde
f 1737
d 11/10 1778 i Ö Järn, Grinstad (P)
g 17/11 1765 i Grinstad (P)
41 Andersdotter, Karin
f 1747
d 29/2 1808 i Glysbyn, Bolstad (P)
42 Jakobsson, Jakob
Bonde
f 30/10 1757 i Östevatten, Gunnarsnäs (P)
d 1802 i Brona Bolstad (P)
g 10/11 1783 i Bolstad (P)
43 Hansdotter, Lisbet
f 1761
d 18/12 1825 i S Hagen, Bolstad (P)
44 Per
45 Jonsdotter, Kerstin

f 1748
d 20/10 1813 i Åker, Grinstad (P)
46 Olsson, Anders
Bonde
f 1757
d 19/8 1837 i Rörkärr, Grinstad (P)
47 Ersdotter, Anna
f 1756
d 15/2 1807 i Rörkärr, Grinstad (P)
48 Jansson, Arne
Torpare
f 23/10 1770 i Steneby (P)
d 3/4 1847 i Ivägsholm, Ödskölt (P)
49 Jansdotter, Anna
(f) 23/12 1768 i Grimmerud, Steneby (P)
d 18/1 1815 i Suckan, Steneby (P)
50 Schönning, Johannes
Eldvakt
f 29/8 1785 i Bruket, Billingsfors bruksfs (P)
d 8/3 1843 i Bruket, Billingsfors bruksfs (P)
g 1/1 1812 i Billingsfors bruksfs (P)
51 Nyberg, Stina
f 9/12 1787 i Snarkil, Sillerud (S)
d 26/10 1862 i Invalidhuset, Billingsfors bruksfs (P)
52 Högfelt, Anders
Soldat
f 1789 i Tisselskog (P)
d 21/4 1857 i Laxerud, Steneby (P)
g ../5 1812 i Tisselskog (P)
53 Karlsdotter, Kajsa
f 1788 i Sillerud (S)
54 Andersson, Lars
Brukare
f 1778 i Steneby (P)
d 8/4 1849 i S Fjäll, Steneby (P)
g 26/12 1812 i Steneby (P)
55 Olsdotter, Maria
f 1780 i Ärtemark (P)
d 24/11 1843 i S Fjäll, Steneby (P)
56 Persson, Johannes
Torpare
f 16/8 1792 i N Tångelanda, Högsäter (P)
d 12/5 1870 i Solberg, Högsäter (P)
g 19/10 1817 i Högsäter (P)
57 Eriksdotter, Britta
f 12/1 1795 i Ne Gudhem, Högsäter (P)
d 8/3 1863 i Solberg, Högsäter (P)
58 Jansson, Petter
Sågarbetare
f 1795 i Holm (P)
d 4/6 1829 i Forsbo, Skållerud (P)
g 30/7 1820 i Skållerud (P)
59 Larsdotter, Katarina
f 1791
d 30/8 1866 i Forsbo, Skållerud (P)
60 Berger, Anders Pettersson
Brukare
f 3/10 1780 i Sannerud, Dals-Ed (P)
d 2/2 1826 i Sannerud, Dals-Ed (P)
g 31/10 1800 i Håbol (P)
61 Andersdotter, Maria Lisa
f 1783 i Åsnebyn, Håbol (P)
d 24/7 1838 i Dals-Ed (P)
62 Cronstrand, Olof
Trädgårdsdräng
f 13/9 1795 i Krontorp, Kättilstad (E)
d 4/10 1873 i Grimmerud, Steneby (P)
g 10/8 1822 i Mo (P)
63 Hane, Britta Maria
f 14/12 1798 i Forsbacka, Mo (P)
d 24/10 1850 i Syrerud, Steneby (P)

Generation VI
64 Olofsson, Lars
Bonde
f 1726 i Bredbol, Vena (H)
g 7/10 1750 i Vena (H)
65 Persdotter, Katarina
(f) 13/3 1726 i Tällerud, Vena (H)
d 5/10 1786 i Bredbol, Vena (H)
66 Nilsson, Olof
Torpare
(f) 5/11 1720 i Skinshult, Kristdala (H)
(d) 21/9 1794 i Skinshult, Kristdala (H)
g 28/9 1746 i Kristdala (H)
67 Persdotter, Märta
68 Gabrielsson, Börje

Bonde
(f) 4/10 1713 i Äspenäs, Kristdala (H)
d 25/12 1787 i Skalltorp, Döderhult (H)
g 4/6 1738 i Kristdala (H)
69 Hindriksdotter, Sara
(f) 3/7 1720 i Brånäs, Kristdala (H)
d 21/1 1775 i Skalltorp, Döderhult (H)
70 Olofsson, Matts
Bonde i Lönhult, Kristdala (H)
g 23/9 1750 i Kristdala (H)
71 Andersdotter, Ingrid
f i Mellingerum, Kristdala (H)
74 Stål, Peter Petersson
Torpare i Måstorp, Hjorted (H)
75 Andersdotter, Kerstin
76 Karlsson, Erik

Bonde
f 22/5 1727 i Hällerum, Tuna (H)
d 3/7 1795 i Knastorp, Tuna (H)
g 15/5 1748 i Tuna (H)
77 Hansdotter, Anna
f 3/12 1727 i Knastorp, Tuna (H)
78 Nilsson, Olof
f 1720 i Hällerum, Tuna (H)
d 9/5 1778 i Hällerum, Tuna (H)
g 7/10 1744 i Vena (H)
79 Bengtsdotter, Ingeborg
(f) 31/5 1724 i Dalsebo, Vena (H)
d 5/1 1798 i Hällerum, Tuna (H)
84 Jonsson, Jakob
Bonde
f 18/1 1717 i Östevatten, Gunnarsnäs (P)
d 6/3 1757 i Östevatten, Gunnarsnäs (P)
85 Andersdotter, Kerstin
96 Fernander, Johan

Bor i Kasen, Steneby (P)
f 1716
d 7/3 1800 i Steneby (P)
97 Andersdotter, Anna
98 Jan

Bor i Grimmerud, Steneby (P)
99 Katarina
100 Schönning, Anders Larsson

Dagsverkare
f 1762 i Laxarby (P)
d 5/3 1824 i Bruket, Billingsfors bruksfs (P)
g 7/5 1785 i Billingsfors bruksfs (P)
101 Fägersten, Anna
f 26/1 1750 i Billingsfors, Steneby (P)
d 18/4 1806 i Aldalen, Billingsfors bruksfs (P)
102 Nyberg, Lars
Spiksmed
f 15/2 1751 i Snarkil, Sillerud (S)
d 9/3 1820 i Bruket, Billingsfors bruksfs (P)
g 27/12 1778 i Sillerud (S)
103 Skogsberg, Maria
f 31/1 1755 i Gustafsfors, Torrskog (P)
d 17/4 1825 i Bruket, Billingsfors bruksfs (P)
112 Andersson, Per
Bonde
f 16/2 1756 i Åkesäter, Högsäter (P)
d 13/1 1809 i Ekeliden, Högsäter (P)
g 16/3 1791 i Högsäter (P)
113 Andersdotter, Elisabet
f 29/4 1772 i N Tångelanda, Högsäter (P)
114 Björman, Erik Andersson
Soldat
f 7/8 1766 i Betevik, Högsäter (P)
d 10/5 1817 i Kåxhultet, Högsäter (P)
g 4/10 1788 i Högsäter (P)
115 Jonsdotter, Britta
f 26/8 1765 i Stentorp, Rännelanda (P)
d 8/8 1838 i Rösäter, Högsäter (P)
120 Berger, Petter Andersson
Bonde
f 1756 i Dals-Ed (P)
d ../5 1821 i Sannerud, Dals-Ed (P)
g 28/11 1778 i Dals-Ed (P)
121 Danielsdotter, Märta
f 28/9 1740 i Skaterud, Steneby (P)
122 Hansson, Anders
Bonde
f 1730 i Håbol (P)
g 3/1 1756 i Håbol (P)
123 Svensdotter, Anna
f 1735 i Håbol (P)
d 10/4 1802 i Åsnebyn, Håbol (P)
124 Kronstrand, Johan
Skogvaktare
f 20/10 1766 i Krontorp, Kättilstad (E)
d 5/1 1847 i Kvarntorp, Kättilstad (E)
g 26/12 1792 i Kättilstad (E)
125 Jonsdotter, Maria
f 26/2 1774 i Ne Killingevid, Västra Eneby (E)
d 12/12 1858 i Kvarntorp, Kättilstad (E)
126 Hane, Matts
Mästersven
(f) 12/12 1760 i Rinnfors, Boda (S)
d 12/1 1819 i Persby bruk, Mo (P)
g 12/9 1788 i Mo (P)
127 Segolsdotter, Britta
f 5/4 1762 i Bäcken, Svanskog (S)
d 1828 i Persby bruk, Mo (P)

Generation VII
128 Mickelsson, Olof
Bonde i Bredbol, Vena (H)
g 30/9 1722 i Vena (H)
129 Persdotter, Maria
130 Danielsson, Per

Rusthållare
(f) 4/7 1686 i Rusthållet, Tälleryd, Vena (H)
d 7/5 1759 i Rusthållet, Tälleryd, Vena (H)
g 15/10 1711 i Målilla (H)
131 Mattsdotter, Sara
f 1690 i Hammarsebo, Målilla (H)
d 3/8 1779 i Rusthållet, Tälleryd, Vena (H)
132 Olofsson, Nils
Bonde
(f) 19/9 1697 i Skinshult, Kristdala (H)
(d) 29/11 1778 i Skinshult, Kristdala (H)
g 15/3 1719 i Kristdala (H)
133 Botvidsdotter, Anna
(f) 10/1 1697 i Skinshult, Kristdala (H)
136 Jonsson, Gabriel
Bonde
f 1672 i Kristdala (H)
d 5/9 1739 i Skalltorp, Döderhult (H)
g 25/6 1699 i Kristdala (H)
137 Börjesdotter, Karin
f 1675 i Östantorp, Kristdala (H)
d 15/1 1759 i Skalltorp, Döderhult (H)
138 Persson, Hindrik
Rusthållare
f 1686 i Möllekulla, Kristdala (H)
(d) 11/1 1730 i Brånäs, Kristdala (H)
139 Nilsdotter, Maria
(f) 20/5 1694 i Sulegång, Misterhult (H)
(d) 30/10 1774 i Brånäs, Kristdala (H)
142 Månsson, Anders
Bonde, nämndeman
(f) 7/8 1684 i Applekulla, Kristdala (H)
g 8/10 1711 i Kristdala (H)
143 Danielsdotter, Maria
(f) 3/4 1692 i Nerbyn, Mellingerum, Kristdala (H)
152 Eriksson, Karl
Bonde i Hällerum, Tuna (H)
154 Hans
Bonde i Knastorp, Tuna (H)
155 Ingegerd
156 Olofsson, Nils

Bonde
f 1676
(d) 3/4 1746 i Hällerum, Tuna (H)
g 31/10 1709 i Tuna (H)
157 Karlsdotter, Kerstin
f i Hällerum, Tuna (H)
d i Hällerum, Tuna (H)
158 Hansson, Bengt
Bonde i Dalsebo, Vena (H)
f i Krokarp, Tuna (H)
g 20/10 1717 i Vena (H)
159 Olofsdotter, Elin
(f) 29/4 1694 i Dalsebo, Vena (H)
d 4/3 1773 i Dalsebo, Vena (H)
168 Johansson, Jon
Kyrkvärd, nämndeman
f i Dansbo, Dalskog (P)
d 5/4 1752 i Östevatten, Gunnarsnäs (P)
g 1718
169 Jonsdotter, Kerstin
f i Frestersbyn, Järn (P)
192 Fernander, Magnus Svenonis
Komminister
f 1687 i Pardixhyttan, Brattfors (S)
d 30/4 1730 i Steneby (P)
g 14/7 1717 i Steneby (P)
193 Forsæa, Märta
f 1684
d 26/4 1736 i Taxviken, Steneby (P)
202 Fägersten, Halvard Larsson
Plåtsmed
f 1715
d 16/6 1782 i Bruket, Billingsfors bruksfs (P)
g 26/12 1744 i Steneby (P)
203 Kabbe, Maria Eriksdotter
f 1723
d ../9 1784 i Bruket, Billingsfors bruksfs (P)
204 Nyberg, Jonas
Spiksmed
f 1710
d 2/8 1781 i Snarkil, Sillerud (S)
205 Larsdotter, Sigrid
f 1713
d 6/2 1787 i Snarkil, Sillerud (S)
206 Skogsberg, Johan
Stålbrännare i Gustafsfors, Torrskog (P)
f 1726 i Sillerud (S)
g 8/10 1749 i Torrskog (P)
207 Carlström, Ingeborg
f 1733
224 Persson, Anders
Bonde i Åkesäter, Högsäter (P)
f 1729
g 28/10 1753 i Högsäter (P)
225 Svensdotter, Marta
f 1730
226 Olofsson, Anders
Bonde
f 1731
d 30/11 1803 i N Tångelanda, Högsäter (P)
g 28/12 1757 i Högsäter (P)
227 Hansdotter, Annika
f 10/8 1734 i Sandåker, Högsäter (P)
d 1779 i N Tångelanda, Högsäter (P)
228 Persson, Anders
Torpare
f 10/5 1740 i Nolby, Högsäter (P)
d 23/1 1808 i Kåxhultet, Högsäter (P)
229 Eriksdotter, Börta
f 1743 i Färgelanda (P)
d 19/10 1807 i Kåxhultet, Högsäter (P)
230 Stenberg, Jon
Korpral
f 1732
d 30/11 1783 i Stentorp, Rännelanda (P)
231 Kerstin
f 1739
242 Olofsson, Daniel
Bor i Skaterud, Steneby (P)
243 Olofsdotter, Märta
248 Kronstrand, Olof Jönsson

Torpare, skogvaktare
f 1722 i Hägerstad (E)
d 1/3 1791 i Krontorp, Kättilstad (E)
g 1745
249 Persdotter, Britta
f 28/3 1726 i Persbo, Kättilstad (E)
d 13/11 1805 i Söderö, Kättilstad (E)
250 Karlsson, Jonas
Bonde
f 15/9 1742 i Västra Eneby (E)
d 3/5 1813 i Räckeskog, Kättilstad (E)
g 29/10 1769 i Västra Eneby (E)
251 Nilsdotter, Beata
f 16/12 1744 i Väsby, Västra Eneby (E)
d 29/6 1823 i Kvarnsveden, Kättilstad (E)
252 Hane, Anders Andersson
Mästersven
f 31/5 1732 i Bruket, Borgvik (S)
d 27/4 1791 i Högfors bruk, Gräsmark (S)
253 Hindriksdotter, Kajsa
f 1740 i Nor (S)
d 3/2 1815 i Persby bruk, Mo (P)
254 Hansson, Segol
f 24/4 1729 i Mosstakan, Svanskog (S)
g 30/9 1750 i Svanskog (S)
255 Nilsdotter, Ingrid
f 1727
d 13/7 1799 i Bollsbyn, Svanskog (S)

Generation VIII
260 Persson, Daniel
Rusthållare i Rusthållet, Tälleryd, Vena (H)
g 14/9 1680 i Vena (H)
261 Persdotter, Maria
262 Olofsson, Matts

Bonde
(f) 18/8 1650 i Hammarsebo, Målilla (H)
(d) 18/10 1729 i Hammarsebo, Målilla (H)
263 Ingeborg
f 1652
(d) 1/5 1737 i Hammarsebo, Målilla (H)
272 Nilsson, Joen
f 1640 i Systertorp, Kristdala (H)
(d) 23/9 1731 i Sågartorpet, Systertorp, Kristdala (H)
g 1667
273 Gabrielsdotter, Elisabet
f 1640 i Utebyn, Malghult, Kristdala (H)
d 1730 i Sågartorpet, Systertorp, Kristdala (H)
274 Månsson, Börje
Bonde i Östantorp, Kristdala (H)
276 Larsson, Per
Bonde i Möllekulla, Kristdala (H)
277 Jonsdotter, Alisa
278 Jönsson, Nils

Rusthållare
f 1630
(d) 13/10 1701 i Sulegång, Misterhult (H)
g 2/7 1676 i Misterhult (H)
279 Larsdotter, Sara
f 1660
d 1712 i Sulegång, Misterhult (H)
284 Måns
Bonde i Applekulla, Kristdala (H)
f 1646
285 Ingiel
f 1658
286 Nilsson, Daniel
Bonde
f 1650
d 1706 i Nerbyn, Mellingerum, Kristdala (H)
g 17/2 1678 i Misterhult (H)
287 Nilsdotter, Karin
(f) 20/4 1656 i Baggetorp, Misterhult (H)
(d) 10/12 1711 i Nerbyn, Mellingerum, Kristdala (H)
314 Kristiernsson, Karl
Bonde i Hällerum, Tuna (H)
315 Åkesdotter, Maria
316 Ingesson, Hans

Bonde
f 1650 i Gåsefall, Tune (H)
(d) 7/10 1713 i Krokarp, Tuna (H)
g i Tuna (H)
317 Andersdotter, Britta
f 1667 i Pipetorp, Tuna (H)
(d) 26/4 1747 i Krokarp, Tuna (H)
336 Jonsson, Johan
Nämndeman, gästgivare i Dansbo, Dalskog (P)
337 Arvidsdotter, Börta
f i Dansbo, Dalskog (P)
d 11/12 1737 i Dansbo, Dalskog (P)
386 Forsæus, Andreas Brynolphi
Komminister
f 1635 i Forsbol, Ör (P)
d 24/5 1717 i Bröttegen, Steneby (P)
387 Rothovia, Catharina
f 1654
d 26/7 1732 i Taxviken, Steneby (P)
454 Arvidsson, Hans
Bonde i Sandåker, Högsäter (P)
455 Persdotter, Lisbet
456 Dunder, Per

Soldat i Nolby, Högsäter (P)
g 4/6 1725 i Högsäter (P)
457 Jonsdotter, Elin
f 1699
498 Medling, Per
Soldat
f 1697
d 9/11 1770 i Krontorp, Kättilstad (E)
g 17/11 1717 i Kättilstad (E)
499 Persdotter, Elin
f 1697
d 6/5 1767 i Millingetorp, Kättilstad (E)
502 Olofsson, Nils
Bonde i Tjuk, Västra Eneby (E)
f 21/2 1705 i Hägna, Västra Eneby (E)
g 26/1 1729 i Kisa (E)
503 Jonsdotter, Dorotea
f 3/2 1707 i Yxefall, Kisa (E)
504 Hane, Anders Larsson
Hammarsmed
f 1692 i Bofors, Karlskoga (T)
d 22/4 1763 i Rinnfors, Boda (S)
g 1720
505 Stiernkopf, Maria Jansdotter
f 1696 i Brunsberg, Brunskog (S)
508 Hans
Bor i Mosstakan, Svanskog (S)
509 Anna

Generation IX
524 Börjesson, Olof
Bonde
f 1614 i Hammersebo, Målilla (H)
(d) 10/5 1702 i Hammarsebo, Målilla (H)
g 1649 i Lönneberga (H)
525 Mattsdotter, Brita
f 1630 i Haddarpskvarn, Lönneberga (H)
(d) 10/3 1701 i Hammarsebo, Målilla (H)
544 Jönsson, Nils
Bonde i Systertorp, Kristdala (H)
546 Börjesson, Gabriel
Skattebonde
(d) 30/7 1686 i Västergården, Malghult, Kristdala (H)
547 Olofsdotter
d (1645-1650)
558 Botvidsson, Lars
f 1626 i Lillgård, Skinshult, Kristdala (H)
(d) 27/6 1675 i Plittorp, Misterhult (H)
g 1656
559 Falck, Elisabet Persdotter
f 1630
(d) 3/10 1709 i Plittorp, Misterhult (H)
572 Isaksson, Nils
Torpare i Skräddartorpet (Långvik), Kristdala (H)
574 Eriksson, Nils
Bonde
(d) 27/3 1670 i Baggetorp, Misterhult (H)
632 Inge
Bonde, soldat i Krokarp, Tuna (H)
634 Bengtsson, Anders
Bonde
f 1642
(d) 4/7 1712 i Pipetorp, Tuna (H)
635 Persdotter, Beata
f 1650
d 18/11 1710 i Pipetorp, Tuna (H)
674 Björnsson, Arvid
Bonde i Dansbo, Dalskog (P)
675 Andersdotter, Anna
f i Rud, Järn (P)
1004 Jakobsson, Olof
Bonde
f 1655 i Folkinge, Kisa (E)
d 1722 i Hägna, Västra Eneby (E)
g 11/6 1690 i Västra Eneby (E)
1005 Larsdotter, Ingrid
(f) 26/8 1671 i Linneberg, Västra Eneby (E)
1006 Karlsson, Jonas
Bonde
f ../2 1672 i Fallastugan, Tidersrum (E)
(d) 2/6 1751 i Yxefall, Kisa (E)
g 23/10 1698 i Kisa (E)
1007 Olofsdotter, Kerstin
f 1680
d 25/8 1751 i Yxefall, Kisa (E)
1008 Hane, Lars Jonsson
Hammarsmedsmästare, ålderman i Bofors, Karlskoga (T)
f 1660

Generation X
1350 Bryngelsson, Anders
Bonde i Rud, Järn (P)
f i Ingevalds Berga, Ör (P)
1351 Ingemarsdotter, Marit
f i Rud, Järn (P)
2008 Birgersson, Jakob
Bonde
f 1620 i Grönede, Kisa (E)
(d) 9/7 1661 i Folkinge, Kisa (E)
g 1645
2009 Nilsdotter, Kerstin
f 1626 i Kisa (E)
d 18/2 1706 i Folkinge, Kisa (E)
2010 Jönsson, Lars
Bonde i Bankevid, Västra Eneby (E)
f 1645 i Väsby, Västra Eneby (E)
g 30/10 1670 i Västra Eneby (E)
2011 Karlsdotter, Brita
f 1650 i Klockargården, Västra Eneby (E)
2012 Sunesson, Karl
Bonde
f 1640 i Falla, Tidersrum (E)
d <1669
g 1665
2013 Bengtsdotter, Ingrid
2016 Hane, Jonas Hansson

Hammarsmed
f 1634 i Bjurbäcken, Lungsund (S)
d 11/11 1702 i Björkbom, Karlskoga (T)

Generation XI
2702 Andersson, Ingemar
Bonde i Rud, Järn (P)
4016 Nilsson, Birger
Bonde, nämndeman, sexman
f 1590 i Grönede, Kisa (E)
(d) 22/11 1668 i Grönede, Kisa (E)
4017 Jakobsdotter, Elin
f 1600
(d) 15/4 1690 i Grönede, Kisa (E)
4018 Nilsson, Nils
Bonde
f 1582 i Ruda, Mörlunda (H)
(d) 27/3 1681 i Folkinge, Kisa (E)
g 1620
4019 Olsdotter
f 1590 i Folkinge, Kisa (E)
d 1645 i Folkinge, Kisa (E)
4020 Larsson, Jöns
Bonde
f 1620 i Väsby, Västra Eneby (E)
(d) 20/4 1673 i Väsby, Västra Eneby (E)
g 25/8 1644 i Västra Eneby (E)
4021 Månsdotter, Anna
f 1623
(d) 24/7 1704 i Väsby, Västra Eneby (E)
4022 Håkansson, Karl
Klockare
f 1610
(d) 10/2 1672 i Klockargården, Västra Eneby (E)
4023 Bengtsdotter, Cecilia
f 1610 i Fernsjö (N)
(d) 12/1 1696 i Pålhult, Västra Eneby (E)
4024 Amundsson, Sune
Bonde, nämndeman
f 1585 i Falla, Tidersrum (E)
(d) 11/3 1666 i Falla, Tidersrum (E)

Generation XII
8032 Jonsson, Nils
Bonde
f 1565
d 1627 i Grönede, Kisa (E)
8038 Persson, Olof
Bonde i Folkinge, Kisa (E)
8040 Arvidsson, Lars
Bonde
(d) 8/6 1643 i Väsby, Västra Eneby (E)
8041 Ragnhild
8048 Karlsson, Amund

Bonde, nämndeman
f 1550

Generation XIII
16080 Arvid
Bonde, nämndeman i Väsby, Västra Eneby (E)


Antavlan är sammanställd av Carl-Johan Ivarsson, Kila/Söderköping.

Författaren Göran Tunström förknippas mest med sin uppväxtort Sunne i Värmland, som också är den litterära miljö där han rör sig i flera av hans mest kända böcker. Jag började utforskandet av Tunströms förfäder för att undersöka om han hade sitt ursprung i samma kända släktkrets som de klassiska värmlandsförfattarna: Tegnér, Geijer, Lagerlöf, Fröding och Ferlin. Det visade sig snabbt att antalet värmländska anor var mycket litet och någon anknytning till den värmländska skaldekretsen har inte kunnat spåras. Tunströms båda föräldrar var dalslänningar och tre fjärdedelar av antavlan återfinns i detta landskap. Modern var från bruksorten Billingsfors och hon har djupa rötter där.

Farfadern var från Vena i nordöstra Småland, och hans anor har nu utforskats av Bo Peter Persson, Linköping, till vilken jag riktar ett varmt tack för all hjälp. Även på mormoderns sida finns anor i samma landsända. Tunströms mormors mormors far Olof Cronstrand kom från Kättilstad i Kinda härad i södra Östergötland. Med hjälp av Anbytarforum har hans anor kunnat klarläggas med hjälp av Bo Lindwall, Vadstena, Torsten Ståhl, Norrköping och ovan nämnde Bo Peter Persson. För hjälp med anor i Svanskogs socken tackar jag Marianne Magnusson, Svanskog. Jag har presenterat delar av antavlan i en artikel i årsboken Hembygden 2001: ”Göran Tunström – en värmländsk författare med djupa rötter i Dalsland”. Denna antavla publicerades första gången på Rötter i början av februari 2000. Strax därefter gick Göran Tunström ur tiden. I den tredje versionen från april 2005 fanns också anorna från norra Kalmar län med. Jag har tack vare ett tips från Margareta Carlgren i Uddevalla hittat uppgifter i Olof Ljungs bok om Ingevaldssläkten och därvid hittat fler anor på Tunströms farmors sida. Några dalsländska anor har utgått.

En del tryckt litteratur har använts: – Edestam, Anders: Karlstads stifts herdaminne från medeltiden till våra dagar, del V. Karlstad 1973. – Holm, Gunnar: ”Missionsföreningar och frikyrkoförsamlingar”, i Boken om Dals Ed, En bygd vid gränsen. Ed 1976, sid. 362-390. – Jansson, Göthe: ”Smederna vid Billingsfors järnbruk 1738-1885”, i Gamla Steneby, del I. Munkedal 1989, sid. 420-509. – Ljung, Olof: Ingevaldssläkten, del I. Mellerud 1994. – Rodén, Nils: Johannelunds missionsinstitut genom 75 år. Jubileumsskrift 1863-1938. Stockholm 1938. – Åhlund-Efraimsson, Monika: ”Torp och backstugor i Steneby”, i Gamla Steneby, del I. Munkedal 1989, sid. 626-771.

Slutligen vill jag tacka Göran Tunströms moster Norma Ahlstrand i Säffle för hjälp med en del uppgifter och för visat intresse för mitt projekt.

Värmlands Släktforskarförenings hemsida