Antavlor i VärmlandsAnor

I vår medlemstidning VärmlandsAnor har, sedan 1990 i varje nummer, publicerats inskickade antavlor. Dessa antavlor sammanställs i uppdaterade volymer om 50 antavlor samt på CD-skiva. Samlingsvolymerna innehåller anor till äldsta inskickade generation. I samband med utgåva av samlingsvolymer utges även en uppdaterad CD-skiva, där även uppdateringar till äldre antavlor finns med.  Antavlornas proband samt forskarens namn, den publicerande tidningens nummer samt eventuellt uppdateringsår listas nedan. Forskare inom parentes visar att antavlan inte är forskarens egna anor.

Från CD-skivan har vi skrivit ut följande register:
Egenartade släktnamn i antavlorna 1-200
Värmlands läns socknar mm i antavlorna 1-200
Socknar mm utanför Värmland i Antavlorna 1-200

  1. Funke, Peter
    f 1948 i Ed (S)
    Funke, Peter – 1990:1 – 2016
  2. Vennerström, Ingrid
    f i Värmskog (S)
    Johansson, Ingrid – 1990:2
  3. Jillhage, Olof
    f 1902 i N Ny (S)
    d 1992 i N Ny (S)
    Jillhage, Olof – 1990:3
  4. Landtgren, Eivor
    f 1919 i Mariestad (R)
    d 2000 i Karlstad (S)
    Lantz, Eivor – 1990:3 – 2005
  5. Moberg, Carin Lena Margareta
    f 1935 i Kristinehamn (S)
    Widén, Carin – 1990:4
  6. Jonsson, Anders Teofil
    f 1893 i Sunne (S)
    d 1965 i Säffle (S)
    Jonsson, Gunnar – 1990:4 – 2005 – 2016
  7. Johansson, Gustav
    f 1828 i Ramsberg (T)
    d 1904
    Gustavsson, Gustav – 1991:1 – Ingår i nr 47
  8. Sätterlund, Ulla Britt
    f 1943 i Boda (S)
    Larsson, Ulla – 1991:1
  9. Åberg, Kjell Gunnar
    f 1948 i Sandviken (X)
    Åberg, Kjell G – 1991:2
  10. Nilsson, Heléne Karolina
    f 1917 i Gräsmark (S)
    d 1990 i Gräsmark (S)
    Engström, Siv – 1991:2
  11. Eriksson, Barbro Kristina
    f 1945 i Ragunda (Z)
    d 2000 i Ragunda (Z)
    Siljeholm, Barbro – 1991:2
  12. Räf, Gustaf Andersson
    f 1823 i Hjulsjö (T)
    d 1877 i Ljusnarsberg (T)
    Gustavsson, Gustav – 1991:3 – Ingår i nr 47
  13. Svensson, Gunhild Margareta
    f 1912 i Sunne (S)
    d 1998 i Karlstad (S)
    Lundgren, Bertil – 1991:3
  14. Stjärnell, Hans Arent Erines
    f 1893 i Haverö (Y)
    d 1982 i Uppsala (C)
    Stjärnell, Kenneth – 1991:4
  15. Olsson, Gustav Ingvar
    f 1928 i Rämmen (S)
    Olsson, Lars Erik – 1991:4
  16. Olsdotter, Kerstin Inger Maria
    f 1945 i Sunne (S)
    Meric, Kerstin – 1992:1
  17. Ödman, Anna-Lisa
    f 1920 i Strömstad (O)
    Granholm, Anna-Lisa – 1992:1 – 2016
  18. Skogström, Gunhild
    f 1916 i Grums (S)
    Svensson, Gunhild – 1992:2
  19. Pehrsson, Oskar Werner
    f i Säffle (S)
    Pehrsson, Werner – 1992:2
  20. Persson, Kurt Harald
    f 1924 i Fryksände (S)
    d 1998 i Karlstad (S)
    Persson, Harald – 1992:3
  21. Granholm, Bernhard Karl Viktor
    f 1931 i Tartu (EST)
    Granholm, Bernhard – 1992:4
  22. Almqvist, Oskar Hugo
    f 1910 i N Råda (S)
    Almqvist, Hugo – 1993:1
  23. Wikström, John-Olov
    f 1925 i Uppsala (C)
    Wikström, John-Olov – 1993:2
  24. Molin, Elsa Dagmar Elisabet
    f 1927 i Rudskoga (S)
    Carlson, Dagmar – 1993:2
  25. Linnarud, Erik Arne
    f 1932 i Sunne (S)
    Linnarud, Arne – 1993:3
  26. Carelius, Maj
    f 1920 i N Finnskoga (S)
    Löfgren, Maj – 1993:3
  27. Strøm, Johan Eriksen
    f 1876 i Oslo (NO/A)
    d 1937 i Oslo (NO/A)
    Eriksen, Edel Mary – 1994:1
  28. Olsson, Rolf
    f 1932 i Östmark (S)
    (Olsson, Eivor) – 1994:1
  29. Reidner, Inga-Lill
    f 1946 i N Ny (S)
    Reidner, Inga-Lill – 1994:2
  30. Nilsson, Eva Maria
    f 1897 i Öe Ullerud (S)
    d 1988 i Degerfors (T)
    Anér, Gun – 1994:2
  31. Lässman, Måns Nilsson
    f 1779 i Eda (S)
    (Sjökvist, Mats) – 1994:3
  32. Olsdotter, Karin
    f 1840 i Sunne (S)
    d 1898 i Tuna (Y)
    Berggren, Clarence – 1994:3
  33. Andersson, Anders Bernhard
    f 1887 i Kila (S)
    d 1968 i Säffle (S)
    Jonsson, Gunnar – 1994:4 – 2005, 2010, 2016
  34. Karlsson, A Margaretha
    f 1938 i Karlstad (S)
    (Sääv, Mechtild) – 1994:4
  35. Olsson, Olof
    f 1859 i Högerud (S)
    d 1910 i Högerud (S)
    (Ulrikson, Berit) – 1995:1
  36. Nilsson, Thure
    f 1921 i Färingtofta (L)
    Nilsson, Thure – 1995:2
  37. Engström, Hulda Sofia
    f 1873 i Söderala (X)
    d 1952 i Söderala (X)
    Hilborn, Anna-Greta – 1995:2
  38. Nilsson, Lars Johan
    f 1858 i Grava (S)
    d 1914 i Karlstad(S)
    Olsson, Stina – 1995:3
  39. Larsson, Kenneth
    f 1951 i Mangskog (S)
    Larsson, Kenneth – 1995:3
  40. Haglund, Agnes
    f 1903 i Sunne (S)
    d 1983 i Sunne (S)
    Jonsson, Gunilla – 1995:4
  41. Pettersson, Amanda
    f 1871 i Tveta (S)
    d 1918 i Kila (S)
    Ivarsson, Carl-Johan – 1996:1
  42. Andreasdotter, Maja Kajsa
    f 1835 i Laske-Vedum (R)
    d 1904 i S Lundby (R)
    Bengtsson, Ulla – 1996:1
  43. Sjökvist, Mats
    f 1934 i Steneby (P)
    Sjökvist, Mats – 1996:2
  44. Jonsson, Gert Werner
    f 1928 i Borgvik (S)
    (Jonsson, Gunnar) – 1996:2 – 2005, 2010, 2016
  45. Jönsdotter, Jenny
    f 1871 i Högerud (S)
    d 1955 i Högerud (S)
    (Ulrikson, Berit) – 1996:3
  46. Hjerpe, Alma Katarina
    f 1894 i Lysvik (S)
    d 1977 i Fryksände (S)
    Jonsson, Gunilla – 1996:3
  47. Gustavsson, Gustav Tage
    f 1918 i Grangärde (W)
    d 1971 i Södertälje (B)
    Gustavsson, Gustav – 1996:4
  48. Pitkäranta, Sisko Inkeri
    f 1938 i Kristinestad (FIN)
    Gustavsson, Gustav – 1996:4
  49. Velander, Maj Ingegerd
    f 1929 i Stavnäs (S)
    (Jonsson, Gunnar) – 1997:1
  50. Olofsdotter, Maria
    f 1851 i Glava (S)
    d 1932 i Glava (S)
    Nyborg, Sten – 1997:1
  51. Westlund, August
    f 1845 i Glava (S)
    d 1929 i Glava (S)
    Nyborg, Sten – 1997:2
  52. Henriksen, Hans Ragnar
    f 1910 i Moss (NO/B)
    d 1989 i Moss (NO/B)
    Unni Lien – 1997:2
  53. Jansson, Margit Viola
    f 1923 i Sunne (S)
    Olsson, Margit – 1997:3
  54. Kay, Moira Agnes
    f 1940 i Greenock (GB)
    (Linnarud, Arne) – 1997:3
  55. Albertsson, Gun Eli Margareta
    f 1945 i Gunnarskog (S)
    Ivarsson, Carl-Johan – 1997:4
  56. Nilsdotter-Höij, Maria Lovisa
    f 1856 i Varnum (S)
    d 1924 i Kristinehamn (S)
    Tegbäck, Ingrid – 1998:1
  57. Bröjer, Olof Folke Natanael
    f 1894 i Ekshärad (S)
    d 1981 i Uddevalla (O)
    (Jonsson, Gunnar) – 1998:1
  58. Renström, Sven
    f 1793 i Huggenäs (S)
    d 1869 i Göteborg (O)
    (Funke, Peter) – 1998:2
  59. Ros-Aronsdotter, Anna Kajsa
    f 1878 i Långserud (S)
    d 1978 i Kila (S)
    (Jonsson, Gunnar) – 1998:2
  60. Andersson, Anders Edvard
    f 1861 i Stavnäs (S)
    d 1938 i Kongsberg (NO/F)
    Sunmann, Per – 1998:3
  61. Carlsdotter, Anna
    f 1868 i Färnebo (S)
    d 1937 i Karlstad (S)
    Rhodiner, Sven – 1998:3 – 2010
  62. Eriksson, Jan
    f 1840 i Sunne (S)
    d 1926 i Ransäter (S)
    (Schmiterlöw, Hans) – 1998:4
  63. Dahlgren, Kajsa
    f 1837 i N Råda (S)
    d 1897 i Ransäter (S)
    (Schmiterlöw, Hans) – 1998:4
  64. Hedean, Arnold Theodore
    f 1902 i Minneapolis (USA/MN)
    d 1990 i Minneapolis (USA/MN)
    (Ivarsson, Carl-Johan) – 1998:4
  65. Johansson, Harry
    f 1924 i Eda (S)
    (Larsson, Kenneth) – 1999:1
  66. Persdotter, Ingeborg Alvida
    f 1878 i Töcksmark (S)
    Nicolaisen, Kari – 1999:1
  67. Lundeen-Jonasson, Charles
    f 1861 i Grums (S)
    d 1944 i Minneapolis (USA/MN)
    (Granholm, Bernhard) – 1999:2
  68. Gustafson, Olof
    f 1828 i Stavnäs (S)
    d 1916 i Uppsala (C)
    Örtenholm, Bengt – 1999:2
  69. Örtenholm, Johan Götrik
    f 1846 i Dalby (S)
    d 1894 i Filipstad (S)
    Örtenholm, Bengt – 1999:3 – 2016
  70. Elofsdotter, Stina
    f 1797 i Ne Ullerud (S)
    d 1877 i Ne Ullerud (S)
    Sjökvist, Mats – 1999:3
  71. Andersson, Johan Edvin
    f 1855 i Sillerud (S)
    d 1932 i Idd (NO/B)
    (Lien, Unni) – 1999:4
  72. Fallqvist-Persdotter, Katharina
    f 1853 i Gräsmark (S)
    d 1933 i Ytterån (Z)
    (Holmström, Wiolet) – 1999:4
  73. Forsberg-Andersson, Karl
    f 1848 i Älvsbacka (S)
    d 1932 i Ljusne (X)
    Holmström, Wiolet – 2000:1
  74. Niklasson, August
    f 1875 i Långserud (S)
    d 1963 i Vänersborg (P)
    Holmström, Wiolet – 2000:1
  75. Johansson, Axel Edvin
    f 1875 i Kila (S)
    d 1937 i Åmål (P)
    Jonsson, Gunnar – 2000:2
  76. Nilsdotter, Anna Kajsa
    f 1873 i Mo (P)
    d 1957 i Åmål (P)
    Holmström, Wiolet – 2000:2
  77. Johansson, Nils August
    f 1878 i St Kil (S)
    d 1947 i Stockholm (A)
    Markhus, Wencke – 2000:3
  78. Larsson, Lars Johan
    f 1874 i Lysvik (S)
    d >1920 i Harmånger (X)
    (Larsson, Karin) – 2000:3
  79. Jonsson, Johannes Emanuel
    f 1891 i Gräsmark (S)
    d 1976 i Sunne (S)
    Jonsson, Gunilla – 2000:4
  80. Muskovin, Emanuel
    f 1854 i Brunskog (S)
    (Myhl, Sven R) – 2000:4
  81. Johansson, Bror Albert
    f 1891 i Västerfärnebo (U)
    d 1971 i Söderfors (C)
    Johansson, Sune – 2001:1
  82. Djupman, Anna Emelia
    f 1894 i Kila (S)
    d 1919 i Gillberga (S)
    (Jonsson, Gunnar) – 2001:1 – 2016
  83. Sundström, Oskar Vilhelm
    f 1884
    (Granholm, Bernhard) – 2001:2
  84. Göransson, Ottilia Hildegard
    f 1907 i Gillberga (S)
    d 1960
    Bertsand, Stig – 2001:2
  85. Johansson, Gustav Robert
    f 1889 i Grums (S)
    d 1982
    Bertsand, Stig – 2001:3
  86. Andersson, Rubie Wilhelmina
    f 1903 i Minneapolis (USA/MN)
    d 1991 i Minneapolis (USA/MN)
    (Ivarsson, Carl-Johan) – 2001:3
  87. Sjöberg, Johan Ralfsson
    f 1977 i Salem (B)
    Sjöberg, Johan R:son – 2001:4
  88. Olson, Kenneth
    f 1935 i Minneapolis (USA/MN)
    (Larsson, Kenneth) – 2001:4
  89. Persson, Gullan Birgit Kristina
    f 1932 i Gunnarskog (S)
    (Sjöberg, Johan R:son) – 2002:1
  90. Olsson, Emanuel
    f 1894 i Sunne (S)
    d 1966 i Sunne (S)
    Jonsson, Gunilla – 2002:1
  91. Jansdotter, Augusta
    f 1851 i Visnum (S)
    d 1933 i N Råda (S)
    Grindegård, Björn – 2002:2 – Ingår i nr 100
  92. Olsson, Anders
    f 1843 i Brunskog (S)
    d 1933 i Grums (S)
    Nyborg, Sten – 2002:2
  93. Andersdotter, Anna
    f 1845 i Brunskog (S)
    d 1907 i Brunskog (S)
    Nyborg, Sten – 2002:3
  94. Eriksson, Lovisa Christina
    f 1853 i Ne Ullerud (S)
    d 1940 i Karlstad (S)
    (Sundelius, Nils) – 2002:3
  95. Jansdotter-Chenon, Johanna Magdalena
    f 1780 i N Ny (S)
    d 1830 i Dalby (S)
    Höljfors, Henrik – 2002:4
  96. Svensdotter, Maria
    f 1766 i Väse (S)
    d 1837 i Nyed (S)
    Stålhed, Björn – 2002:4 – Ingår i nr 99
  97. Forsberg, Karl Johan
    f 1885 i Brattfors (S)
    d 1944
    (Nicolaisen, Kari) – 2003:1
  98. Nordqvist-Larsson, Olof
    f 1834 i Ö Ämtervik (S)
    d 1885 i Kall (Z)
    Andersson, Carin – 2003:1
  99. Stålhed, John Ludvig
    f 1910 i N Råda (S)
    d 2003 i Danderyd (B)
    Stålhed, Björn – 2003:2
  100. Rådberg, Alexius Sylvester
    f 1877 i Visnum (S)
    d 1964 i Karlstad (S)
    Grindegård, Björn – 2003:2
  101. Grindegård, Per Julius
    f 1881 i Sunnemo (S)
    d 1944 i Nyed (S)
    Grindegård, Björn – 2003:3
  102. Andersson, Helga Maria
    f 1920 i Karlskoga (T)
    d 1984 i Väse (S)
    Rimby Warnqvist, Malin – 2003:3
  103. Hagberg, Vilhelmina
    f 1881 i N Råda (S)
    d 1930 i N Råda (S)
    Grindegård, Björn – 2003:4
  104. Rudqvist, Dagmar
    f 1927 i Kristinehamn (S)
    (Ivarsson, Carl-Johan) – 2003:4
  105. Nilsson, Johannes
    f 1836 i Tveta (S)
    d 1910 i Forsa (X)
    Ydstål, Curt – 2004:1
  106. Johnston, Harriet Catherine
    f 1913 i Minneapolis (USA/MN)
    d 2000 i Golden Valley (USA/MN)
    (Ivarsson, Carl-Johan) – 2004:1
  107. Eriksdotter, Karolina
    f 1864 i Fryksände (S)
    d 1941 i Fryksände (S)
    (Önnberg, Gunilla) – 2004:2
  108. Jansson, Erik Theodor
    f 1890 i Nyed (S)
    d 1980 i Nyed (S)
    Jansson, Lars-Göran – 2004:2
  109. Olsson, Gustav Fritiof
    f 1894 i Sunne (S)
    d 1975 i Sunne (S)
    (Samuelsson, Uno) – 2004:3
  110. Nilsson, Olof Helmer
    f 1894 i Väse (S)
    d 1984 i Väse (S)
    Jansson, Lars-Göran – 2004:3
  111. Karlsson, Lydia Kristina
    f 1895 i Nyed (S)
    d 1982 i Nyed (S)
    Jansson, Lars-Göran – 2004:4
  112. Larsson, Karl Hjalmar
    f 1909 i Mo (P)
    d 1981 i Säffle (S)
    Larsson, Lars – 2004:4
  113. Nilsson, Zachris
    f 1702 i Nysund (S)
    d 1752 i N Hestra (F)
    Gunnarsson, Elisabeth – 2005:1
  114. Edenström, Jonas
    f 1837 i St Kil (S)
    d 1911 i Rätan (Z)
    Edenström, Ove – 2005:1
  115. Edvinsson, Olof Alfred
    f 1884 i V Fågelvik (S)
    d 1963 i Norrstrand (S)
    Edvinsson, Åke – 2005:2
  116. Jansson, Jan Emanuel
    f 1833 i Färnebo (S)
    d 1906 i Färnebo (S)
    Åberg, Kjell – 2005:2
  117. Falk, Erland
    f 1878 i Karlstad (S)
    (Sjöberg, Johan R:son) – 2005:3, 2016
  118. Johansdotter, Karolina
    f 1864 i Eda (S)
    d 1944 i Mörsil (Z)
    Andersson, Carin – 2005:3
  119. Edén, Anders Botvid
    f 1853 i Kristinehamn (S)
    d 1939 i Dalskog (P)
    Callert, Ulf – 2005:4
  120. Stockhaus, Sophia Josefina
    f 1826 i Ytter-Selö (D)
    d 1905 i Falköping (R)
    Nordenfors, Bo – 2005:4
  121. Wikström, Anders Petter
    f 1854 i Kila (S)
    d 1933 i Viksta (C)
    Mårtensson, Solveig – 2006:1
  122. Berggren, Axel Herman
    f 1868 i Filipstad (S)
    d 1930 i Filipstad (S)
    Gerdin, Britt-Marie – 2006:1 – 2016
  123. Ågren, Emil Andersson
    f 1861 i Gillberga (S)
    d 1953 i Ed (S)
    Nilsson, Malte – 2006:2
  124. Håkansson, Birgit
    f 1913 i Västerås (U)
    d 2003 i Västerås (U)
    Sköld, Agneta – 2006:2 – 2016
  125. Nilsdotter, Emma Kristina
    f 1862 i Brattfors (S)
    d 1943 i Filipstad (S)
    Gerdin, Britt-Maria – 2006:3 – 2016
  126. Grundstedt, Arvid Folke
    f 1899 i Sunnemo (S)
    d 1962 i Uddevalla (O)
    Grundstedt, Ove R – 2006:3
  127. Vilhelmsson, Anna Theresia
    f 1900 i Sunnemo (S)
    d 1989 i Uddevalla (O)
    Grundstedt, Ove R – 2006:4
  128. Magnell, Johanna
    f 1859 i Kristinehamn (S)
    d 1948 i Dalskog (P)
    Callert, Ulf – 2006:4
  129. Nilsson, August
    f 1846 i Grums (S)
    d 1931 i Arvika (S)
    Croné, Kjell – 2007:1
  130. Green, Karl Hilding
    f 1902 i Göteborg (O)
    d 1964 i Bohus (O)
    Carlstedt, Anita – 2007:1
  131. Höij, Lilly Olivia Kristina
    f 1898 i Färnebo (S)
    d 1991 i Kumla (T)
    (Höij, Gunn) – 2007:2
  132. Eriksson, Ragnhild
    f 1909 i Karlanda (S)
    d 1994 i Karlstad (S)
    Prånge, Inger – 2007:2
  133. Prånge, Nils Rune Ingemar
    f 1927 i Munkfors (S)
    (Prånge, Inger) – 2007:3
  134. Granberg, Märta Viktoria
    f 1888 i Norrbärke (W)
    d 1921 i Nykroppa (S)
    Gerdin, Britt-Marie – 2007:4 – 2016
  135. Jonsson, Rut Hildegard
    f 1916 i V Fågelvik (S)
    d 1996 i Högsbo (O)
    Hansson, Ulla – 2007:4
  136. Eriksson, Anna Teresia
    f 1912 i Sunne (S)
    d 1983 i Sunne (S)
    Norbäck, Mats – 2008:1
  137. Stålberg, Johan Valfrid
    f 1851 i Amnehärad (R)
    d 1916 i Amnehärad (R)
    Hansson, Ulla – 2008:1
  138. Carlsson, Nils Emil
    f 1872 i Lungsund (S)
    d 1959 i Jamestown (USA/NY)
    (Nordstrand, Bengt) – 2008:2
  139. Carlsson, Alfa Marie
    f 1901 i Minneapolis (USA/MN)
    d 1942 i Mounds View (USA/MN)
    (Hansson, Ulla) – 2008:2
  140. Håkansson, Håkan
    f 1809 i Ransäter (S)
    d 1887 i Ransäter (S)
    Persson, Annette – 2008:3
  141. Emzell, Erik Eriksson
    f 1875 i V Fågelvik (S)
    d 1934? i USA
    (Hansson, Ulla) – 2008:3 – 2016
  142. Andersdotter, Christina
    f 1863 i Brunskog (S)
    d 1932 i Brunskog (S)
    Løvli, Bente – 2008:4
  143. Ruus, Christina Maximiliana
    f 1847 i Trankil (S)
    d 1871 i Trankil (S)
    (Hansson, Ulla) – 2008:4
  144. Svensson, Beda Kristina
    f 1886 i Gustav Adolf (S)
    d 1973 i Ne Ullerud (S)
    Nilsson, Jens-Åke – 2009:1
  145. Jansdotter, Carolina
    f 1823 i By (S)
    d 1904 i Kila (S)
    Jonsson, Gunnar – 2009:1
  146. Lund, Johan Gottfrid
    f 1886 i Ölme (S)
    d 1957 i Bromma (A)
    Lund, Pierre – 2009:2 – 2016
  147. Andreasson, Karl Johan
    f 1905 i Oslo (NO/A)
    d 1986 i Nacka (B)
    Mårtensson, Wiveca – 2009:2
  148. Karlsdotter, Ida Emelia
    f 1888 i Långserud (S)
    d 1959 i Gillberga (S)
    Gustavsson, Lennart – 2009:3
  149. Danielsson, Karl Johan
    f 1896 i Svanskog (S)
    d 1997 i St Kil (S)
    (Magnusson, Marianne) – 2009:3
  150. Johnson, Anna Charlotta
    f 1863 i Bro (S)
    d 1950 i S:t James (USA/MN)
    (Ivarsson, Carl-Johan) – 2009:4
  151. Karlsson, August
    f 1866 i Väse (S)
    d 1939 i Väse (S)
    Lindquist, Rune – 2009:4
  152. Hygerth, Adolf Jonasson
    f 1868 i Kila (S)
    d 1914 i Göteborg (O)
    Strömberg, Marianne – 2010:1
  153. Lindquist, Axel
    f 1880 i Bjurtjärn (S)
    d 1966 i Ö Fågelvik (S)
    Lindquist, Rune – 2010:1
  154. Thorén, Bror Erik
    f 1902 i Säffle (S)
    d 1976 i Säffle (S)
    Eriksson, Ingrid – 2010:2
  155. Rudkvist, Alma
    f 1882 i Nyed (S)
    d 1966 i Ö Fågelvik (S)
    Lindquist, Rune – 2010:2
  156. Öster, Helga Evelina
    f 1905 i Kila (S)
    d 1983 i Säffle (S)
    Eriksson, Ingrid – 2010:3
  157. Klässbo, Nils Johan Sture
    f 1920 i Stavnäs (S)
    d 2007 i Karlstad (S)
    Klässbo, Maria – 2010:3
  158. Söderman, Gustaf Ivar
    f 1886 i Bro (S)
    d 1953 i Säffle (S)
    (Jonsson, Gunnar) – 2010:4
  159. Sundfeldt, Gösta Sigurd
    f 1916 i By (S)
    d 2002 i Säffle (S)
    Bohlin, Monica – 2010:4
  160. Grorfelt, Emelie
    f 1890 i Huggenäs (S)
    d 1973 i Säffle (S)
    der Nederlanden, Kurt – 2011:1
  161. Johansson, Karl Georg Waldemar
    f 1902 i Eskilsäter (S)
    d 1981 i Kristinehamn (S)
    Wirback, Eric – 2011:1
  162. Nordlund, Anna Maria
    f 1901 i Ekshärad (S)
    Wirback, Eric – 2011:2
  163. Abrahamsson, Olga Inga Margareta
    f 1925 i Gillberga (S)
    Klässbo, Maria – 2011:2
  164. Johansson, Oskar Fridolf
    f 1885 i Öe Ullerud (S)
    d 1963 i V Ämtervik (S)
    Sätterkvist, Tage – 2011:3
  165. Florelius, Ulrika Gustafva
    f 1777 i Bolstad (P)
    d 1859 i Uddevalla (O)
    Örtenholm, Bengt – 2011:3 – Ingår i nr 69
  166. Myhrman, Johan
    f 1786 i Rämmen (S)
    d 1837 i Filipstad (S)
    Örtenholm, Bengt – 2011:4 – Ingår i nr 69
  167. Fernqvist, Otto Gottfrid
    f 1872 i Grava (S)
    d 1956 i St Kil (S)
    (Hansson, Ulla) – 2011:4 – 2012
  168. Blixt, Anna
    f 1908 i Ö Fågelvik (S)
    d 1966 i Ö Fågelvik (S)
    (Lindquist, Rune) – 2012:1
  169. Johansson, Hulda Maria
    f 1867 i Husaby (R)
    d 1929 i Karlstad (S)
    Wegner, Håkan – 2012:1
  170. Jansdotter, Anna Maria
    f 1828 i Glava (S)
    d 1862 i Mjölby (E)
    Örtenholm, Bengt – 2012:2
  171. Arne, Karl Fredrik Andersson
    f 1861 i Grums (S)
    d 1936 i Karlstad (S)
    Arne, Larseric – 2012:2
  172. Kullander, Fredrik Andersson
    f 1845 i Färnebo (S)
    d 1916 i Färnebo (S)
    Gerdin, Britt-Marie – 2012:3 – 2016
  173. Andersson, August
    f 1863 i Kila (S)
    d 1938 i Tveta (S)
    (Andersson, Britt) – 2012:3
  174. Jonsson, Selma Viktoria
    f 1906 i Revsund (Z)
    d 1993 i Stockholm (A)
    Lund, Pierre – 2012:4
  175. Persson, Carl Helmer
    f 1898 i N Råda (S)
    d 1983 i Bengtsfors (P)
    Keyser, Eva – 2012:4
  176. Eriksson, Signe Malvina
    f 1901 i V Fågelvik (S)
    d 1985 i V Fågelvik (S)
    (Hansson, Ulla) – 2013:1
  177. Karlsson, Signe Annie Teresa
    f 1919 i Säffle (S)
    d 2007 i Säffle (S)
    (Jonsson, Gunnar) – 2013:1
  178. Roos af hjelmsäter, Ture Jönsson
    f 1806
    d 1876 i Karlstad sfs (S)
    (Sjöberg, Johan R) – 2013:2
  179. Melin, Erik Gustav Hilding
    f 1910 i Frykerud (S)
    d 1948 i Frykerud (S)
    (Lund, Pierre) – 2013:2 – 2014
  180. Andersson, Anders
    f 1862 i V Fågelvik (S)
    d 1946 i V Fågelvik (S)
    (Hansson, Ulla) – 2013:3
  181. Nygren, Alma Maria Emilia
    f 1911 i N Ny (S)
    d 1988 i Säffle (S)
    Pettersson, Per – 2013:3
  182. Larsson, Erik Arvid
    f 1888 i Söderala (X)
    d 1954 i Leksand (W)
    Lejrin, Eva – 2013:4
  183. Jonasson, Wilhelm
    f 1872 i V Fågelvik (S)
    d 1959 i V Fågelvik (S)
    (Hansson, Ulla) – 2014:1
  184. Hasselroth, Märta Alfrida
    f 1914 i Segerstad (S)
    d 1999 i Forshaga (S)
    Hasselroth, Kjell – 2014:1
  185. Svensson, Sven
    f 1907 i Väse (S)
    d 1989 i Ö Fågelvik (S)
    (Lindquist, Rune) – 2014:2
  186. Nordgren, Anna-Greta
    f 1914 i Säffle (S)
    d 1994 i Säffle (S)
    (Klässbo, Maria) – 2014:2
  187. Andersson, Hilda Sofia
    f 1904 i Gustav Adolf (S)
    d 1980 i Filipstad (S)
    (Jansson, Lars-Göran) – 2014:3
  188. Johansson, Oskar Julius
    f 1888 i Bro (S)
    d 1968 i Bro (S)
    (Jonsson, Gunnar) – 2014:3
  189. Florin, Anna Maria
    f 1757 i Gräsmark (S)
    d 1828 i Östmark (S)
    (Isaksson, Bo) – 2014:4
  190. Jansson, Johan Ludvig
    f 1880 i Sunne (S)
    d 1959 i Sunne (S)
    Jansson, Thore – 2014:4
  191. Jansdotter, Kristina
    f 1890 i Sunne (S)
    d 1978 i Sunne (S)
    Jansson, Thore – 2015:1
  192. Svantesson, Maria Ottilia
    f 1892 i Bro (S)
    d 1970 i Bro (S)
    (Jonsson, Gunnar) – 2015:1
  193. Svensson, Olov Edvard
    f 1879 i Sunne (S)
    d 1947 i Sunne (S)
    Jansson, Thore – 2015:2
  194. Bækkevold, Berit Eugenie
    f 1927 i Oslo (NO/A)
    d 1993 i Oslo (NO/A)
    Tveten, Nils P – 2015:2
  195. Vildig, Anton Gustaf
    f 1857 i Åmål lfs (P)
    d 1938 i Högalid (A)
    Dagmarsdotter, Anita – 2015:3
  196. Eriksson, Sigrid
    f 1894 i Stavnäs (S)
    d 1983 i Stavnäs (S)
    (Höglund, Anders) – 2015:4
  197. Johansson, Maria
    f 1883 i Sunne (S)
    d 1966 i Sunne (S)
    Jansson, Thore – 2015:4
  198. Sabel, Erik Gustaf Johansson
    f 1867 i Övre Ullerud (S)
    d 1947 i Oslo (NO/A)
    Sabel, Bente – 2016:1
  199. Sandberg, Alfred Gunnar
    f 1909 i Ed (S)
    d 2003 i Säffle (S)
    (Klässbo, Maria) – 2016:1
  200. Berg, Charlotta
    f 1871 i Stora Kil (S)
    d 1938 i Stora Kil (S)
    Eriksson, Kurt – 2016:2
  201. Forsberg, Olof Ludvig
    f 1855 i Fröskog (P)
    d 1884 i Göteborg dkfs (O)
    Forsberg, Krister – 2016:2
  202. Johansson, Hulda Kallina
    f 1885 i Sunne (S)
    d 1958 i Sunne (S)
    Johansson, Ragnar – 2016:3
  203. Svensson, Sigfrid Emanuel
    f 1896 i Arvika Västra (S)
    d 1974 i Karlstad (S)
    Sennmark, Lennart – 2016:3 – 2016
  204. Eriksson, Olov Edvard
    f 1879 i Sunne (S)
    d 1908 i Sunne (S)
    Johansson, Ragnar – 2016:4
  205. Eriksson, Magnus
    f 1787 i Lungsund (S)
    d 1855 i Lungsund (S)
    Gerdin, Britt-Marie – 2016:4
  206. Eklöf, Jenny Sofia ”Sissi”
    f 1893 i Gräsmark (S)
    d 1960 i Östmark (S)
    Waller, Gunvor – 2017:1
  207. Björfeldt, Elin Charlotta
    f 1889 i Långserud (S)
    d 1966 i Långserud (S)
    Berg, Arne – 2017:1
  208. Berg, Alfred
    f 1881 i Gillberga (S)
    d 1921 i Långserud (S)
    Berg, Arne – 2017:2
  209. Svedberg, Gun Eivor
    f 1922 i Kristinehamn (S)
    Larsson, Gun – 2017:2
  210. Andersson, Pontus
    f 1871 i Långserud (S)
    d 1939 i Långserud (S)
    Berg, Arne – 2017:3
  211. Kjellgren, Nils Hugo
    f 1863 i Härlunda (R)
    d 1918 i Hagfors (S)
    Wegner, Håkan – 2017:3
  212. Brattén, David
    f 1899 i Ransäter (S)
    d 1972 i Ransäter (S)
    Lloyd, Ulla – 2017:4
  213. Pettersdotter, Maria
    f 1793 i Lungsund (S)
    d 1883 i Lungsund (S)
    Gerdin, Britt-Marie – 2017:4
  214. 2018:1
  215. 2018:1
  216. 2018:2
  217. 2018:2
  218. 2018:3

Värmlands Släktforskarförenings hemsida